cinsel yönelim değiştirmek

mümkün olmayan durum. doğuştan gelen bir şeyi değiştiremezsin, değiştiriyorsan da doğuştan gelmemiştir. içinde her zaman var olan diğer şey daha baskın olmaya başlamıştır sadece.

bunca yıl gay'dim lezbiyendim ama artık hetero oldum demek bana pek mantıklı görünmüyor. demek bunca yıl korkularının esiri olmuşsun ya da kendini öyle sanmışsın. ya da yalnızca gay ilişkiler yaşayıp kendini yalnızca gay ilan edip daha sonra heteroseksüelliğe dikey geçiş yapmışsan, bu durum kadınların seni çok tercih etmemiş olmasıyla alakalı olabilir. cinsel olarak daha kolay elde edebildiğin kişilerin şeklini almış olabilirsin, bu da seni sıkar. cinsel yönelimimi, yalnızca cinsel ilişkiler düzleminde yaşamayı doğru bulmuyorum. erkekler, bana cinsel olarak çekici gelmiyorlarsa ya da artık onlarla seks yapmak istemiyorsam en fazla aseksüel olurum ama tutup da kadınlardan hoşlanmaya başlamam.

(bkz:biseksüel)
doğuştan geldiyse değiştirmesi gerçekten mümkün değil. bazen öyle anlar oldu ki lanet olsun neden kadınlara karşı zaafım var diye kendi kendime küfrettim. bazı kadınlarla yaşadığım kötü tecrübeler yüzünden. içselleştirilmiş homofobi gibi düşünmemek lazım. sonuçta keşke lezbiyen olsaydım diyen kadınlar da biliyorum erkeklerle kötü tecrübe yaşayan. zorladığım da oldu kendimi, erotik erkek fotolarına bakıp ne hissettiğimi kontrol ettim. evet çekici bulduklarım oluyordu ama hiçbir şekilde içimden seks yapma isteği ya da romantik bir ilişki isteği gelmiyordu. hetero bir kadın da başka bir kadını çekici bulabilir ama yatmak istemez gerçekten heteroysa tabi.
geçmişte erkek biriyle de çıktım sırf acaba kadınlara olan ilgim "heves" mi diye. yok olmuyor zaten çok kısa sürdü. hemen bitirdim çünkü karşı tarafı da üzmek istemedim. birşey hissetmediğim biriyle devam edemezdim. çıktığım kişi gerçekten de iyi bir insandı ama erkekti. yani lezbiyenlik olayı erkeklerden bıktım kadınlarla takılayım durumu asla değil.
yönelim bildiğim kadarı ile hormonlarla alakalıdır. yani seçim yapılamaz ve sabit değildir. hormonlar çeşitli sebepler ile değişkenlik gösterebilir.

bununla beraber, ‘cinsel kimlik farkındalığı’ bazı bireylerde ileri yaşlara kadar ortaya çıkmamış olabiliyor. başka bir deyişle, bazı bireyler deneyip keyif alana kadar cinselliğin belli yönlerini fark edemiyorlar.

bazı kişiler, yetişkinlik dönemine kadar daha önce var olmayan histerik yanları olduğunu keşfedemiyor. bunu bu kadar uzun süre fark edememelerinin nedeni basitçe, daha önce böyle duygulara maruz kalmadıkları, cinsiyet farklılıklarının toplum ya da medya da ki görünürlükleri * ve bu konu hakkında farkındalıkları olmamasından kaynaklanıyor.

bu konuyu daha açık anlatmak gerekirse, eğer bir kişi cinsel yöneliminin yeni ve farklı alanlarını keşfetmek ve gerçek kimliğini adlandırmak isterse, bunu ancak sosyal normlardan bağımsız ve bilinçli bir karar dahilinde başarabilir. * tıbbi bir müdahalenin ve otoriter bir figürün dayatmasıyla olmuyor.

yönelim değişimi sadece heterolarda görülen bi özellik değildir. eşcinsellerin yönelimi de sabit değildir. esneklik ya da değişkenlik gösterebilir. esaret ve doygunluk hissinden dolayı zamanla bazı esnemeler ve dalgalanmalar görülebilir.

(bkz:heteroflexible)
(bkz:homoflexible)
(bkz:bi-curious)
(bkz:genderfluid) *

yönelimleri sadece birkaç maddeye indirgemek bana göre sığ düşünmektir. insanlar sadece eşcinseller ve diğerleri diye ikiye ayrılmıyor. kimlik, kişilik, bireylik, öznelik, benlik, cinsel düşünsellik, seksüel davranışlık, x olanlık, x görünenlik ve daha neler, bu kadar tanımın olması, sorunun, sorunsalın, yönelim kavramının eksik ve yanlış ortaya konduğunu baştan gösteriyor.

yönelimler değişkenlik gösterebilir ama herkeste değil ve her zaman değil.
mevcut olanı kaldırmak ve o haneyi boş bırakmak imkan dahilindeyse tüm birkimimi vakfedebileceğim hadise. duygusal ve cinsel ihtiyaç yaşamadan hayata odaklanmak isterdim yıl olmuş bilmem kaç daha hala ilkel ilkel ihtiyaçlar bıktım.