cinsel yönelim değiştirmek

yönelim bildiğim kadarı ile hormonlarla alakalıdır. yani seçim yapılamaz ve sabit değildir. hormonlar çeşitli sebepler ile değişkenlik gösterebilir.

bununla beraber, ‘cinsel kimlik farkındalığı’ bazı bireylerde ileri yaşlara kadar ortaya çıkmamış olabiliyor. başka bir deyişle, bazı bireyler deneyip keyif alana kadar cinselliğin belli yönlerini fark edemiyorlar.

bazı kişiler, yetişkinlik dönemine kadar daha önce var olmayan histerik yanları olduğunu keşfedemiyor. bunu bu kadar uzun süre fark edememelerinin nedeni basitçe, daha önce böyle duygulara maruz kalmadıkları, cinsiyet farklılıklarının toplum ya da medya da ki görünürlükleri * ve bu konu hakkında farkındalıkları olmamasından kaynaklanıyor.

bu konuyu daha açık anlatmak gerekirse, eğer bir kişi cinsel yöneliminin yeni ve farklı alanlarını keşfetmek ve gerçek kimliğini adlandırmak isterse, bunu ancak sosyal normlardan bağımsız ve bilinçli bir karar dahilinde başarabilir. * tıbbi bir müdahalenin ve otoriter bir figürün dayatmasıyla olmuyor.

yönelim değişimi sadece heterolarda görülen bi özellik değildir. eşcinsellerin yönelimi de sabit değildir. esneklik ya da değişkenlik gösterebilir. esaret ve doygunluk hissinden dolayı zamanla bazı esnemeler ve dalgalanmalar görülebilir.

(bkz:heteroflexible)
(bkz:homoflexible)
(bkz:bi-curious)
(bkz:genderfluid) *

yönelimleri sadece birkaç maddeye indirgemek bana göre sığ düşünmektir. insanlar sadece eşcinseller ve diğerleri diye ikiye ayrılmıyor. kimlik, kişilik, bireylik, öznelik, benlik, cinsel düşünsellik, seksüel davranışlık, x olanlık, x görünenlik ve daha neler, bu kadar tanımın olması, sorunun, sorunsalın, yönelim kavramının eksik ve yanlış ortaya konduğunu baştan gösteriyor.

yönelimler değişkenlik gösterebilir ama herkeste değil ve her zaman değil.
mevcut olanı kaldırmak ve o haneyi boş bırakmak imkan dahilindeyse tüm birkimimi vakfedebileceğim hadise. duygusal ve cinsel ihtiyaç yaşamadan hayata odaklanmak isterdim yıl olmuş bilmem kaç daha hala ilkel ilkel ihtiyaçlar bıktım.