hrant dink

dün bir görüntü izledim.bir konferansta ben türk değil ermeniyim,türkiye vatandaşı bir ermeniyim dediği için türklüğe hakaret davası açılmasından bahsediyordu.muhabir hapis cezası verirlerse ne yaparsınız diye sordu.ağlamaklı gözleri ve titrek sesiyle giderim bu ülkeden diyordu.neredeyse ağlayacak.içim parçalandı sırf hangi millete ait olduğunu söylediği için hapis yatmak hemde atalarının kovulduğu topraklardan yani kendi ülkesinden gitmek istiyordu.o kadar zoruna gitmiş ki ağlıyacak nerdeyse.bu ülke kıymetini bilemedi hrant. sen ne ermeniye ne türke yaranabildincesur yürekli hemşerim.toprağın bol olsun.senden sonra pek bir bok değişmedi ülkende.
"babam hala o kaldırımda yatıyor, bi el verinde kalksın" kızın delal bu sözleri sarfettiğinden beri 10 yıl koskoca, kapkara on yıl geçti.. arsız, aymaz, vicdansız siyasetçilerin elinde koca bir mezarlığa döndü ülke. bizde rakel gibi dimdik ayaktayız inatla, öfkeyle.."yatağında sevdiğinin elini tutarak ölme hakkı elinden alınan tüm insanlar için buradayız". ahparig hrant...
"kalbimizin ortasında bir güvercin
güvercinin kursağında bir kurşun" o kaldırımlar senden sonra daha nice ölüm gördü. nice katiller sebep oldu o ölümlere ama siz gidenler asla unutulmadınız. yanındayız, aklımızdasınız unutulmayacaksınız da... ahparig hrant
ölüm haberini ermenistan sınırında öğrenmiştim.aradan dokuz yıl geçmiş.acın hala taze.senden sonra sayısız ölüm oldu bu topraklarda.binlerce yıldır kan içen toprak hala doymadı.
bu dünyanın adaleti suçlunu cezalandırmayacak.kalsın senin davan mahşere kalsın.toprağın bol olsun yetim hemşerim.
hikayesidir. lisedeyim. tkp, komünizm takılıyorum bir arap-nusayri arkadaşla. kız radikaldi. daha lisede her şeyi öğretti, öğrendi. oyak bank ile askerin sahiplendiği okulda, sıkışmıştık. ben ise arada, ülkücü çocuğun penisine dokunmak istiyorum ama komünizm el vermiyordu. üst sınıf bir okuldu. asker sahip çıkardı. kömür bedavaydı.
işte bu kız arkadaş bir gün, sınıfa sinirle girdi. öğleden sonra idi. biz güney'in en büyük sanayi kuruluşu olan demirçelik'te işçilerle yemek yardımı olarak yemiştik. kız, arkaya geçti. "hrant öldü" dedi. hrant? sanıyorum ki, 80lerde koşturmuş eski tüfek solcu. çünkü genelde, anmalar yapardık o sikik güney ilinde. kız masaya bir şeyler çiziktiriyordu sinirden. sakin olmasını sağlayamadım. ağladı. onu ilk kez ağlarken gördüm. şaşırdım. devrimciler ağlarmış. "aşağıda da ismail türüt dinliyorlar" dedi. anlamadım. ertesi gün kız okula gelmedi. istanbul'a gitmişti.
10. yıl anmasında bile polis müdahalesi yaşanmıştır. eşi'nin konuşması yürekleri daraltıyor, kadın doğruları söylüyor.

“10 yıldır neler neler oldu. ah sevgilim. malatya katliamı, iskenderun, sevag balıkçı, roboski, gezi olayları, suruç, diyarbakır, sur, mardin, nusaybin, cizre, şırnak, tahir elçi, ankara, 15 temmuz, maçka, izmir, gaziantep, ortaköy, havaalanı ve ortadoğu’daki savaş. operasyonlar, terör, daha neler neler… ülke kan gölüne döndü. kimileri insan kanıyla duş yapmayı arzuladı. kutsal olan devlet değil, insandır. kutsal olan yaşamdır. gelin önce birbirimizi anlayalım… gelin önce birbirimizin acılarına saygı gösterelim… gelin önce birbirimizi yaşatalım."

(bkz: rakel dink)

http://asdilgbti.ayisozluk.com/2017/01/2...
http://www.agos.com.tr/tr/yazi/20086/fet... ölümünden önce türkiye toplumunun "onlar ermeni" denilerek gasp edilen bütün hak mücadelelerine ve aynı zamanda suskunluk kıskacındaki ermeni toplumuna ışık tutmuş; ermeni'nin insanlığını ve devletin insana düşmanlığını ortaya koymuş, cinayetine oh olsun denilecek zannederken failler, türkiye toplumunun üstüne beton döküldü zannedilen hakikatlerine giden bir yol açmış, bu sebeple ölümünden sonra failleri korkutmuş insan.
  • /
  • 3