akışkan yönelim

sonunda yıllardır her yerde "akışkanım, akışkan!" diye kendimi yırttığım ve bir şekilde anlatana kadar göbeğimin çatladığı kanımca cinsiyet araştırmalarında da ısrarla kullanılması gereken terim the oxford english dictionary içerisinde kendisini genderfluid olarak bulmuştur. sözlükte bu "sıfat" şu şekilde özetleniyor; "kendini sabit tek bir cinsel yönelim/cinsiyet kimliği ile açıklamayan kimse". bence bu terim spectrum terim queer'i de müthiş biçimde açıklayarak bilimsel açıdan çok kapsamlı bir önemde diye düşünmekteyim. ikili cinsiyet sistemi(binary system)'nin yetersizliğine ilaç gibi gelmiştir. kendisini bugüne kadar ben gibi tek bir cinsiyete, cinsel yönelime ait bulmayan ya da çoklu yönelim/kimliklerle "sabit cinsiyetsizim" diyerek kendini açıklamaya çalışırken göbeği çatlayanlara şimdiden hayırlı olsun! çok çok mutluyum!

(bkz: ay yine akıyoruz ayol)
(bkz: akışkan kreması ile mükemmel yönelim)*

orjinal haber linki için;

http://www.teenvogue.com/story/gender-fl...
zamanla kendini 'akışkan cinsiyet' olarak tanımlayan daha çok insan olacak.

şimdilik kendini akışkan olarak tanımlayanlar arasında; ruby rose, model ve oyuncu cara delevingne, 'androjen' model andreja pejic, rapçi angel haze, müzisyen jd samson, ünlü müzik grubu aerosmith'in solisti steven tyler, jaden smith, miley cyrus, kristen stewart gibi ünlüler var.

(bkz:genderfluid)
ayı sözlüğü androiddeki "bütün sözlükler" uygulamasında gördüm. yalnız burası çok aşırı apış arası kokuyor söylemesi ayıp. bütün renkler bir arada değil de sanki sadece bir renk var gibi. zamanla göreceğiz.