ayıların facebook'u

efendim ayıların facebooku köknar ağacıymış. sürtüne sürtüne kokularını bırakıyormuş. çiftleşiyorlarmış. adam işi gücü bırakmış 2 ay boyunca ayıları videoya çekmiş.

haber linki : http://ush.re/prcj

en tatlı kısmı:
"üç yıl öncesine kadar en büyük hayalim doğada ayağa kalkmış heybetli bir boz ayıyı çekmekti. bir gün köylüler, ormandaki sırt kaşıma ağacından bahsetti. kabukları kısmen soyulmuş, üstüne tüyler takılmış, pençe izleri bulunan bir köknardı. fakat birkaç çıkıntı dışında öylesine pürüzsüzdü ki, kaşağı görevi yapması mümkün değildi. sürtünme ağaçları üzerine çalışan dr. owen nevin, katherine kendall ve gerard green’le bağlantı kurdum. öğrendiğime göre, bu ağaçlar koku duyusu çok gelişmiş ayılar arasında kimyasal iletişim ortamıydı. her ayı sürtünerek kokusunu bırakıyor, aynı zamanda ortak kokuyu alıyordu. bu sayede kavga ihtimali azalıyor, çiftleşmeye hazır dişi ayılar da koku bırakarak mesaj veriyordu. 2010’da tam çiftleşme döneminde kapanımı kurdum. iki ay önce komedi filmi gibi izlenecek videolar çıktı kapandan. sırtını kaşırken düşenler, dans eder gibi zıplayanlar..."

bi de bu var "iri pençeleri, kaslı kollarıyla ürpertici ve büyüleyiciydi... pencereyi açtım, o anda ilk aklıma geleni söyledim: hey yavrum! kafasını yerden kaldırıp homurdandı, arkasını dönüp gitti. o anda elim, ayağım boşandı."

dans edip zıplayacağım. köknar ağacım nerde.

köknar ağacı dikicem evin önüne şimdi. ayılar toplaşır belki.