bacchanal

kelime anlamı olarak baküs şenliği demektir, aynı zamanda şarap tanrısı baküs / dionisos'a tapan kişileri betimlemek için kullanılır.

grup seksin bir alt türü olarak ise kendine has özellikleri bulunan bir çeşittir.
bacchanalia, debauch, debauchery, drunken revelry, saturnalia gibi porno filmlerde çokça görülebilecek başlıklarla da anılmaktadır.

bacchanal'ın kökeni antik yunan ve roma dönemlerinde şarap tanrısı için gerçekleştirilen festivallere kadar dayanmaktadır.
bu festivallerde insanlar önce şarhoş olup, şarhoşluğun verdiği etki ile sınırı olmayan cinsel aktivitelere dalarlarmış.
günümüzdeki karşılığında da durum böyledir. seks amaçlı bir araya gelen insanlar, cinsel aktiviteler başlamadan sarhoş olup utanma, gerilme, tedirgin olma gibi durumları üzerilerinden atar; hali hazırda tartışmalı olan ahlak kavramını bir kenara bırakır ve kalabalık bir grup seksin içine dalarlar.

normal grup seks veya orgy aktivitelerinden farkı aşırı miktarda alkol alınması ve ortaya çıkabilecek her türlü karmaşa ve garipliğin baştan kabul edilmiş sayılmasıdır.

yani gerçek anlamda bayılana kadar alkol & seks muhabbetinin döndüğü, grup seksin nirvanası olarak nitelendirilebilecek aktivitedir.