chef

yazan, yöneten ve başrolde jon favreau'nun olduğu; kendisine scarlett johansson, dustin hoffman ve sofia vergara'nın da eşlik ettiği 2014 yapımı eğlenceli drama-komedi filmi.

konusu: carl casper (favreau) los angeles'ta ünlü bir restoranda çalışan ünlü bir şeftir, bir gün restorana gelecek ünlü ve agresif eleştirmen için hazırladığı menüsü yüzünden patronuyla ters düşer. istediği menüyü ortaya koyamayan ve haliyle de yersiz eleştirilere maruz kalan carl, istifayı basar ve yola koyulur, yemek kamyonu satın alır ve artık yemeklerini burada pişirmeye başlar. ilk başta epey zorlu gözükse de carl, küçük oğlu ve arkadaşı, şehir şehir gezerek renkli ve leziz maceralara atılır.

renklerin güzel, müzikler daha güzel, yemeklerinse en güzeli olduğu enfes bir iyi zaman geçirme filmi. öyle ki, bu filmden sonra tost yapma anlayışınız değişebilir, artık o sıradan tost ilginizi çekmeyebilir. kesinlikle aç karna/diyetteyken izlenmemeli!

trailer ---- spoiler---

hikayenin ve görselliğin iyi olmasının yanısıra, sosyal medyanın bu kadar doğal ve kullanışlı bir şekilde filme entegre edilmesi pek güzel olmuş. zaten karakter olarak carl ayrı bir tip, dahası yemek boyunca duygusal anlamda uzak kaldığı oğluyla yeniden bağlanması da hikayeye başka anlamlar da katıyor, bu da bize bir kez daha yemeğin birleştirici gücünü gösteriyor.

ve son olarak, o meşhur tost sahnesi:--- spoiler ---