çiller'in listesi

turkiye yakin siyasi tarihinin en karanlik ve kanli yillarinin (1993-1996) basbakani olan tansu penbe çiller'in, 04 kasim 1993 te holiday inn hotelinde gazetecilere, " cebimde pkk'ye destek veren isadamlarinin listesi var" diyerek ifsa ettigi liste.
chiller'in bu açiklamasindan sonra behçet cantürk ve soförü recep kuzucu 14 ocak 1994 te kaçirilip öldürüldü. 28 mart 1994 te fevzi aslan ve sahin aslan, 3-4 haziran 1994 te haci karay, adnan yildirim ve simdi bdp milletvekili olan pervin buldan'in esi olan savas buldan ayni yöntemlerle öldürüldüler. chiller'in çetelerinin son kurbani ise, 12 kasim 1994te öldürülen medet serhat oldu. bu gün ölüm yildönümü olan medet serhat, cantürk'ün avukatiydi. cantürk'ün nasil ve kimler tarafindan öldürüldügünü arastirdigi için öldürülmüstü. yani ari kovanina çomak sokmustu.
bütün bu cinayetler "ölüm üçgeni" olarak isimlendirilen, düzce-hendek-sapanca üçgeninde gerçeklestirildi. o dönemde izmit'te jandarma komutani olarak görev yapan ve bu ölümlerden sorumlu oldugu iddia edilen veli küçük halen ergenekon davasindan tutuklu olarak yargilaniyor. tetikçilere emir verenler ise yeniköydeki yalilarinda mutlu mesut yasamaya devam ediyor...