dire straits

dire straits, 1977 yılında david knopfler (gitar), kardeşi mark knopfler (gitar ve vokal), john ıllsley (bas) ve pick withers (bateri) tarafından kurulan ingiliz rock müzik grubudur. en ünlü şarkıları arasında «sultans of swing,» «romeo and juliet» «private ınvestigations» «money for nothing» «walk of life» «your latest trick» «heavy fuel» ve «brothers ın arms» sayılabilir.

dire straits, 1970’li yılların punk döneminde ortaya çıktı. müzikleri daha minimalist olsa bile punk’dan etkilendikleri ve bir bakıma punk akımına borçlu oldukları su götürmez bir gerçek. pub-rock’ın yeniden ortaya çıkıp ve iyi dönemlerini kutlamaya başladığında dire straits müziklerinde ki melankolinin üzerine basa basa dinleyicilerine kendilerini kabul ettirdi.

gitarist ve vokalist mark knopfler önderliğindeki grup müziklerinde j.j cale tarzı siyah blues müziğini kullanırken jazz ve country etkileşimlerini de ekledi. zaman zaman ise progresif rock’ın epik şarkı yapısına kendilerini batırdılar. grubun müziği knopfler’ın, bob dylan tarzı şarkı sözleriyle dengeleniyordu. kariyerleri gün geçtikçe ilerleyen dire straits’in müziği de daha rafine oldu ve bu olgunlukları da mtv jenerasyonu ve compact disc’lerin piyasaya hakim olma dönemine rastladı. 80’lerin ortasında atak yapan bu iki müzikal devrim dire straits’in altıncı albümünü yapmasına yardım etti. «brothers ın arms» uluslararası bir başarıydı.

grup, eric clapton, phil collins ve steve winwood’la birlikte zamanın en önemli grup ve sanatçıları olmayı başarmış; bununla birlikte ilerleyen yıllarda ortaya çıkan grupların da ilham kaynakları oldular. elde ettikleri ulusal başarının yanısıra grup kazandıkları bu şöhreti elinde tutamadı fakat «brothers ın arms»ı çıkarana kadar 6 dolu yıl geçirdi.

mark knopfler her zaman dire straits’den ayrı bir güçtü. bir mimarın oğlu olan knopfler, leeds üniversitesi’nde ingiliz dili okudu ve kolejdeyken rock eleştirmeni olarak yorkshire evening post’ta çalıştı. okuldan mezun olduktan sonra ingilizce öğretmenliği yapmaya başladı, aynı zamanda brewer’s droop adlı bir grubun da solistiydi.

1977 yılında kardeşi david ve oda arkadaşı john ıllsley’le birlikte çalıyordu. aynı yılın yazında üçlü, baterist pick witners’la birlikte bir demo doldurdu. londra’lı bir dj olan charlie gillett bu demoyu duyup bbc’de yaptığı programda 'sultans of swing’i çalmaya başladı. talking heads’in verdiği konserde ön grup olarak çıktıktan sonra grup, vertigo records’la ilk albümlerini 1978 yılında prodüktör muff winwood’la birlikte kaydetmeye başladı.

aynı yılın yazında grup, amerika’da warner’la anlaşma imzaladı sonbaharda da ilk albümlerini piyasaya sürdü. müzik listelerinde ilk 10’a gire 'sultans of swing’in de büyük katkılarıyla grup hem amerika’da hem de ingiltere’de büyük başarı kazandı. albüm ve çıkan single atlantik’in her iki kesiminde de ilk 10’a girmeyi başardı.

grubun kazandığı bu başarı 1979 yılı çıkışlı ikinci albümleri «communique»le devam etti. «communique» grubun dinleyicileriyle olan bağını güçlendirdi, albüm dünya çapında 3 milyon kopya sattı. dire straits’in üçüncü albümünün kayıtları sırasında dave knopfler, solo kariyeri için gruptan ayrıldı. dave knopfler’ın yerine ise darling’in elemanlarından olan hal lindes geçti.

«making movies» alınan bazı olumsuz eleştirilere rağmen yine hem amerika’da hem de ingiltere’de büyük başarı elde etti. mtv ve radyoların desteğiyle çıkan hit parçalar 'romeo and juliet’ ve 'skateaway’inde katkılarıyla albüm, altın plak ödülünü aldı.

dire straits’in bir sonraki albümü iki yıl sonra piyasaya çıktı. «love over gold»da uzun deneysel pasajlar yer alıyordu. albümden çıkan single 'private ınvestigations’ ingiltere müzik listeleri’nde iki numaraya yükseldi. «love over gold»; amerika’da altın albüm ödülünü alırken ingiltere albümler listesi’nde 4 hafta bir numarada kalmayı başardı. «love over gold»un piyasaya çıkmasından kısa bir süre sonra baterist witners’ın yerine terry williams geçti.

1982 yılı boyunca mark knopfler grubundan bağımsız bir takım çalışmalar yaptı. bu çalışmalar arasında bill forsyth’in filmi «local hero»nun film müziklerini yapmak ve «beautiful vision»da van morrison’la beraber çalmak oldu.

1983 yılının başında «twisting by the pool» ep’sini çıkartmak dışında dire straits 1983 ve 84 yıllarının büyük çoğunluğunda sessiz kaldı. bu arada; «aztec camera» ve «willy de ville»de olduğu gibi mark knopfler; bob dylan’ın «ınfidels» albümünün de prodüktörlüğünü yaptı. ayrıca tine turner’ın geri dönüş albümü için 'private dancer’ı yazdı. 1984 yılının baharında grup «dire straits live - alchemy» double albümünü yayınladı. aynı yılın sonunda dire straits yeni keyboardcuları guy fletcher’la birlikte beşinci stüdyo albümlerinin kayıtlarına başladı.

1985 yılında piyasaya çıkan «brothers ın arms» grup için bir dönüm noktası oldu ve grubun uluslararası statüye ulaşmasını sağladı. bilgisayar animasyonuyla gerçekleştirilen klip 'money for nothing’inde katkılarıyla albüm haftalarca amerika listelerinde üst sıralarda kalmayı başardı, bu başarının bir başka kanıtı ise albümün dokuz milyon kopya satmasıydı. dokuz milyon kopya satan bu albüme ingiltere’de, 80’li yılların en fazla satış yapan albümü unvanı verildi. 'walk of life’ ve 'so far away’; «brothers ın arms»ı 1986 yılına kadar listelerde tutmayı başardı, dire straits de albümü desteklemek için 200 günden fazla konser verdi. turne bitince dire straits yıllarca sürecek bir boşluğun içine düştü.

bu arada knopfler; randy newman ve joan armatrading’in albümlerinin prodüktörlüğünü üstlenip birçok filmin müziklerine imzasını attı, eric clapton’la turneye çıktı ve 1990 yılında piyasaya çıkan «neck and neck» albümünde chet atkins’le düet yaptı. 1989 yılında country-rock grubu olan notting hillbillies’i kurdu. notting hillbillies’in 1990 yılı çıkışlı albümü «missing…presumed. having a good time» ingiltere listelerinde bir numaraya kadar yükseldi. bu ara sırasında john ıllsley ise ikinci albümü kaydetti.

1990 yılında knopfler, dire straits’i tekrar bir araya getirdi. bu defa kadroda ıllsley, clark ve fletcher’ın yanı sıra birçok müzisyen de yer alıyordu. 1991 yılında grup beklenen albüm «on every street»i piyasaya sürdü. bu büyük bekleyişin karşılığını veremeyen albüm sadece amerika’da platin albüm ödülünü aldı; ingiltere’de ise 40 numaranın üzerine çıkamadı. aynı zamanda grubun çıktığı turne de çok başarısız oldu. hem amerika’da hem de avrupada’ki konserlerin biletlerinin bir çoğu satılamadı bile.

turne bitiminde canlı performansların toplandığı albüm «on the night» 1993 yılında piyasaya çıktı ve grup tekrar bir boşluğun içine düştü. 1996 yılında mark knopfler solo kariyerine golden heart’la devam etme kararı aldı.

1978 dire straits
haziran 8
--------------------------------------------------------------------------------
mark knopfler - lead guitar, vocals
david knopfler - rhythm guitar, background vocals
john illsley - bass
pick withers - drums
--------------------------------------------------------------------------------
toplam süre 41:47
1 down to the waterline (mark knopfler) 3:59
2 water of love (mark knopfler) 5:25
3 setting me up (mark knopfler) 3:19
4 six blade knife (mark knopfler) 4:12
5 southbound again (mark knopfler) 3:00
6 sultans of swing (mark knopfler) 5:48
7 in the gallery (mark knopfler) 6:16
8 wild west end (mark knopfler) 4:41
9 lions (mark knopfler) 5:02

1979 communiqué
mayıs 1979
--------------------------------------------------------------------------------
mark knopfler - vocals, lead & rhythm guitars
david knopfler - rhythm guitar, vocals
john illsley - bass, vocals
pick withers - drums
--------------------------------------------------------------------------------
toplam süre 42:44
1 once upon a time in the west (mark knopfler) 5:26
2 news (mark knopfler) 4:13
3 where do you think you re going (mark knopfler) 3:50
4 communiqué (mark knopfler) 5:50
5 lady writer (mark knopfler) 3:45
6 angel of mercy (mark knopfler) 4:35
7 portobello belle (mark knopfler) 4:30
8 single handed sailor (mark knopfler) 4:41
9 follow me home (mark knopfler) 5:51

1980 making movies
ekim 17
--------------------------------------------------------------------------------
mark knopfler - guitar, vocals
john illsley - bass
pick withers - drums
--------------------------------------------------------------------------------
toplam süre 37:40
1 tunnel of love (mark knopfler/richard rodgers) 8:08
2 romeo and juliet (mark knopfler) 5:54
3 skateaway (mark knopfler) 6:18
4 expresso love (mark knopfler) 5:03
5 hand in hand (mark knopfler) 4:49
6 solid rock (mark knopfler) 3:19
7 les boys (mark knopfler) 4:06

1982 love over gold
eylül 24, 1982
--------------------------------------------------------------------------------
mark knopfler - vocals, guitar
hal lindes - guitar
alan clark - keyboards
john illsley - bass
pick withers - drums
additional personnel:
mike mainieri - vibraphone, marimba
ed walsh - synthesizer programming
--------------------------------------------------------------------------------
toplam süre 41:22
1 telegraph road (mark knopfler) 14:22
2 private investigations (mark knopfler) 6:45
3 industrial disease (mark knopfler) 5:54
4 love over gold (mark knopfler) 6:21
5 it never rains (mark knopfler) 7:57

1983 extendanceplay
ocak 14
--------------------------------------------------------------------------------
mark knopfler - vocals, guitar
hal lindes - guitar
alan clark - piano (tracks 1-3), keyboards (track 4)
john illsley - bass
terry williams - drums (tracks 1-3)
pick withers - drums (track 4)
mel collins - sax (track 3)
ed walsh - synthesizer (track 4)
--------------------------------------------------------------------------------
1 twisting by the pool (mark knopfler) .:..
2 two young lovers (mark knopfler) .:..
3 if i had you (mark knopfler) .:..
4 badges, posters, stickers and t-shirts (mark knopfler)

şubat 1984 alchemy (konser kaydı, 2 cd)

--------------------------------------------------------------------------------
mark knopfler - guitar, vocals
hal lindes - guitar
alan clark - keyboards
john illsley - bass
terry williams - drums
additional personnel:
tommy mandel - keyboards
mel collins - saxophone
joop de korte - percussion
--------------------------------------------------------------------------------
toplam süre 1:33:53
disc 1 (48:51)
1 once upon a time in the west (mark knopfler) 13:01
2 expresso love (mark knopfler) 5:34
3 romeo and juliet (mark knopfler) 8:18
4 love over gold (mark knopfler) 3:29
5 private investigations (mark knopfler) 7:32
6 sultans of swing (mark knopfler) 10:57

disc 2 (45:02)
1 two young lovers (mark knopfler) 4:50
2 tunnel of love (mark knopfler/richard rodgers) 14:23
3 telegraph road (mark knopfler) 13:43
4 solid rock (mark knopfler) 6:02
5 going home - theme from local hero (mark knopfler) 6:04
--------------------------------------------------------------------------------

1985 brothers in arms
mayıs17, 1985
--------------------------------------------------------------------------------
mark knopfler - guitar, vocals
hal lindes - guitar
guy fletcher - keyboards
alan clark - keyboards
john illsley - bass
terry williams - drums
--------------------------------------------------------------------------------
toplam süre 55:11
1 so far away (mark knopfler) 5:12
2 money for nothing (mark knopfler) 8:26
3 walk of life (mark knopfler) 4:12
4 your latest trick (mark knopfler) 6:33
5 why worry (mark knopfler) 8:31
6 ride across the river (mark knopfler) 6:57
7 the mans too strong (mark knopfler) 4:40
8 one world (mark knopfler) 3:41
9 brothers in arms (mark knopfler) 6:56
--------------------------------------------------------------------------------

1988 money for nothing (toplama)
november 1988
--------------------------------------------------------------------------------
mark knopfler - guitar, vocals
david knopfler - rhythm guitar, vocals on tracks 1, 2, 3 & 7
john illsley - bass, vocals
pick withers - drums on tracks 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 & 10
hal lindes - guitar on tracks 4, 8, 9, 10 & 11
alan clark - keyboards on tracks 4, 8 & 11
guy fletcher - keyboards on tracks 8 & 11
terry williams - drums on tracks 8 & 11

--------------------------------------------------------------------------------
toplam süre 66:14
1 sultans of swing (mark knopfler) 5:46
2 down to the waterline (mark knopfler) 4:00
3 portobello belle (konser kaydı) (mark knopfler) 4:33
4 twisting by the pool (remix) (mark knopfler) 3:30
5 tunnel of love (mark knopfler/richard rodgers) 8:09
6 romeo and juliet (mark knopfler) 5:57
7 where do you think you e going (mark knopfler) 3:31
8 walk of life (mark knopfler) 4:07
9 private investigations (mark knopfler) 5:48
10 telegraph road (konser kaydı remix) (mark knopfler) 12:00
11 money for nothing (mark knopfler) 4:05
12 brothers in arms (mark knopfler) 4:48

1991 on every street
september 1991
--------------------------------------------------------------------------------
mark knopfler - guitar, vocals
guy fletcher - guitar
alan clark - keyboards
john illsley - bass
ayrıca: danny cummings, paul franklin, vince gill, manu katche, phil palmer, jeff procaro ve chris white.
--------------------------------------------------------------------------------
toplam süre 60:21
1 calling elvis (mark knopfler) 6:27
2 on every street (mark knopfler) 5:05
3 when it comes to you (mark knopfler) 5:01
4 fade to black (mark knopfler) 3:50
5 the bug (mark knopfler) 4:17
6 you and your friend (mark knopfler) 5:59
7 heavy fuel (mark knopfler) 4:56
8 iron hand (mark knopfler) 3:10
9 ticket to heaven (mark knopfler) 4:26
10 my parties (mark knopfler) 5:33
11 planet of new orleans (mark knopfler) 7:48
12 how long (mark knopfler) 3:49

1993 on the night
mayıs 10
(konser kaydı: les arenes, nimes, fransa and feyenoord stadyumu, rotterdam, mayıs, 1992)
--------------------------------------------------------------------------------
mark knopfler - vocals, guitar
phil palmer - guitar, background vocals
paul franklin - pedal steel guitar
chris white - saxophone, background vocals
alan clark - keyboards
guy fletcher - keyboards, background vocals
john illsley - bass, background vocals
chris whitten - drums
danny cummings - percussion, background vocals
-------------------------------------------------------------------------------
1 calling elvis (mark knopfler) 10:25
2 walk of life (mark knopfler) 5:05
3 heavy fuel (mark knopfler) 5:23
4 romeo and juliet (mark knopfler) 10:06
5 private investigations (mark knopfler) 9:43
6 your latest trick (mark knopfler) 5:35
7 on every street (mark knopfler) 7:07
8 you and your friend (mark knopfler) 6:48
9 money for nothing (mark knopfler) 6:28
10 brothers in arms (mark knopfler) 8:56

1993 encores (konser kaydı)
--------------------------------------------------------------------------------
mark knopfler - vocals, guitar
phil palmer - guitar, background vocals
paul franklin - pedal steel guitar
chris white - saxophone, background vocals
alan clark - keyboards
guy fletcher - keyboards, background vocals
john illsley - bass, background vocals
chris whitten - drums
danny cummings - percussion, background vocals
--------------------------------------------------------------------------------
1 your latest trick (mark knopfler) 5:43
2 the bug (mark knopfler) 5:25
3 solid rock (mark knopfler) 5:21
4 local hero - wild theme (mark knopfler) 4:21

1995 konser kaydı at the bbc (konser kaydı: temmuz 22, 1978 & jocak 31, 1981.
agustos 15
--------------------------------------------------------------------------------
mark knopfler - vocals, guitar
hal lindes - vocals, guitar
john illsley - vocals, bass
david knopfler - guitar, keyboards
alan clark - keyboards
pick withers - drums
--------------------------------------------------------------------------------
toplam süre 45:57
1 down to the waterline (mark knopfler) 4:10
2 six blade knife (mark knopfler) 3:47
3 water of love (mark knopfler) 5:29
4 wild west end (mark knopfler) 5:12
5 sultans of swing (mark knopfler) 6:38
6 lions (mark knopfler) 5:26
7 whats the matter baby? (mark knopfler/david knopfler) 3:19
8 tunnel of love (mark knopfler) 11:56
--------------------------------------------------------------------------------

1998 sultans of swing: the very best of dire straits
ekim 27
--------------------------------------------------------------------------------
mark knopfler - vocals, guitar
david knopfler - guitar, keyboards
hal lindes - guitar, background vocals
guy fletcher, phil palmer - guitar
paul franklin - pedal steel guitar
chris white - saxophone
alan clark - keyboards
john illsley - bass, background vocals
pick withers, terry williams, chris whitten - drums
danny cummings - percussion
--------------------------------------------------------------------------------
toplam süre 2:11:20
disc (78:07 )
1 sultans of swing (mark knopfler) 5:45
2 lady writer (mark knopfler) 3:39
3 romeo and juliet (mark knopfler) 5:51
4 tunnel of love (mark knopfler) 8:07
5 private investigation (mark knopfler) 5:45
6 twisting by the pool (mark knopfler) 3:30
7 love over gold (mark knopfler) (konser kaydı) 3:27
8 so far away (mark knopfler) 4:02
9 money for nothing (mark knopfler) 4:05
10 brothers in arms (mark knopfler) 4:56
11 walk of life (mark knopfler) 4:07
12 calling elvis (mark knopfler) 4:37
13 heavy fuel (mark knopfler) 4:54
14 on every street (mark knopfler) 4:34
15 your latest trick (mark knopfler) (konser kaydı) 6:29
16 wild theme - theme from local hero (mark knopfler) (konser kaydı) 4:19

disc 2 (53:13) (konser kaydı : royal albert hall, londra, uk mayıs 23, 1996 )
1 calling elvis (mark knopfler) 9:07
2 walk of life (mark knopfler) 5:28
3 last exit to brooklyn (...) 2:23
4 romeo and juliet (mark knopfler) 7:30
5 sultans of swing (mark knopfler) 13:14
6 brothers in arms (mark knopfler) 8:54
7 money for nothing (mark knopfler) 6:37
--------------------------------------------------------------------------------
mükemmel şarkıları olan grup. sultans of swing, telegraph road, brothers in arms aşmış, benzersiz parçalardır.