dishonored

2012 yılında arkane studios tarafından geliştirilen ve bethesta softworks tarafından yayımlanan victorian dönemi steampunkımsı oyun. first person, stealth, action-adventure türlerinde. hikaye endüstriyel bir şehir devleti olan dunwell'da geçiyor. dunwell fare vebası denilen bir hastalıktan muzdarip o sırada. oyunu şehrin imparatoriçesinin yakın dostu ve ülkece tanınan koruması corvo attano ile oynuyoruz. vebaya çare için çıktığımız uzun bir yolculuktan döndüğümüz gün imparatoriçe suikaste kurban gidiyor. suikastçiler havaya karışırcasına ortadan kaybolduğu için suç bize atılıyor. zindanda geçirdiğimiz aylardan sonra idam günümüzde tüm bunların baş danışmanın komplosu olduğunu öğreniyoruz. sonra dışarıdan gelen bir yardımla zindandan kaçıyoruz. ardından tahtın varisi olan küçük prenses emily'yi kurtarıp tüm bunlara son vermek için kurulan bir direniş grubuna katılıyoruz.
oyun direniş grubunun verdiği suikast, kaçırma ve kurtarma görevleriyle ilerliyor. parlamentonun yozlaşmış üyelerini aradan çıkarıyor, baş danışmanın güvendiği çevresini hedef alıyoruz. şehir muhafızlar, hırsızlar ve çete üyeleriyle dolu. görevleri istersek ve becerebilirsek kimseyi öldürmeden, görünmez bir şekilde de bitirebiliyoruz. tabi baya zor bu, yakalanıp pata küte daldığım zamanlar da çok oldu bu yüzden oynarken. ama görünmez olarak oynamak kesinlikle çok daha heyecanlı ve eğlenceli. bir suikasti gerçekleştirip kimsenin haberi olmadığını görerek mekandan ayrılmak baya tatmin edici.
mekanlar ve atmosfer sanat eserinden fırlama gibi. hikaye ve karakterler de öyle. özellikle maskeli balo bölümünde zevkten dört köşe olmak mümkün.
debut trailer:

gameplay trailer:

oyun üç sona sahip: low, medium ve high chaos.
-low chaos'a mutlu son diyebiliriz. görevleri mümkün olan en hasarsız şekilde bitirmeniz gerekiyor. hedeflerinizden öldürmeden kurtulmanın yollarını aramalısınız bunun için. muhafızları falan da mümkün olduğunca sleeping dartlarla etkisiz hale getirmelisiniz. biraz uğraştırsa da mümkün.
-medium chaos: orta halli bir son işte. bazılarını öldürüp bazılarını öldürmeyince elde ediliyor.
-high chaos: oyunun dünyasına en uygun son bence. oynarken role play yapmaya çalıştım, corvo ben olsaydım aynen böyle biterdi yani olaylar. ölmeyi hak edenler öldü benim gözümde. ne yazık ki sevdiğimiz birkaç karakter de ölüyor bu sonla birlikte ama seçimlerimin sonuca etkisini görmek güzeldi her türlü.