taylor swift

elinin değmediği genre bırakmamış 21.yüzyılın en başarılı sanatçısı, lyricist'i.
bundan 50 yıl sonra zamanının en büyüğü diye anılacak, müzik tarihinde bahsi hiç kapanmayacak, hikayesi anlatılagelecek. muadilleri bir bir silinirken...
elinde sadece eski tip bi gitar küçük bir nashville kafesinde country söyleyerek başlattığı müzik kariyerine, 18.yılında dünyanın en büyük stadyumunu 3 kez üst üste sold out ettirerek devam ediyor.
aynı zamanda sadece müzik yaparak billionare olmuş tek sanatçı oldu geçtiğimiz günlerde.
ayık yüksek her türlü kafayla iyi giden, "baydığını" söyleyenleri alkışlarla arka kapıdan naşlattığımız müzik insanı. vira taylor!

eksileten ben değilim efemeridçim allah sevenlerine bağışlasın
sadece kendi kariyerinin değil, aynı zamanda son birkaç dekatın en iyi albümünü yayınlamış sanatçı.
hele "ttpd: the anthology" gelince yerini daha da güçlendirdi. 2 saat içinde iki koca albüm yayınladı, ve anthology'nin şarkıları üst düzey, hepsi ustalık eseri. bu kadından 30 yıl sonra insanlar nasıl bahsedecek acaba, böyle bir müzik dehasıyla, böyle bir ozanla aynı çağa denk gelmek o kadar iyi hissettiyor ki!
gerçekten "akşam yemeğinde orta parmağımdaki yüzüğü insanların evlilik yüzüğü taktığı parmağıma taktın" (at dinner you take my ring off my middle finger and put it on the one people put wedding rings on) gibi son derece tırto sözlere sahip gerçek anlamda overrated şarkıcıdır. scat seveni bile anlarım, bu ve lordeyi seveni incelemeli.
kimi yazarlarca overrated bulunan dönemin en büyük sanatçısı. ne overrated ama senelerdir bitiremedik abarta abarta...
taylor'a olan sevgi değil de belki de ingilizce seviyeniz incelenmeli. zira "lordeyi" yazan birinin fikri ne kadar değerli olabilir? ne yaptın yazıldığı gibi mi okudun, klasik taylor hater'ı ahahaha
kendi yaşıtları hatta 5-10 yaş küçük fame kankaları yanlış işlemler sonucu farklı şekillere dönüşürken, taylor yüzüne bıçak dokundurmadı. kendi doğal akışında 35 yaşında bile hala biblo gibi. nazar duası 777
ne keramet var diye dinlemeyi çok denediğim ama başaramadığım country müzik sanatçısı.
country music sanatçısı deyip geçilemeyecek çok yönlü müzik insanı.
albümlerinin genre'larına bakacak olursak:
taylor swift: contemporary country, pop rock, teen pop
fearless: country pop, pop rock, soft rock
speak now: country pop, alternative rock, folk pop
red: country pop, folk pop, heartland rock
1989: synth pop, alt pop, dance pop
reputation: electropop, contemporary r&b, trap
lover: dream pop, synth pop, mellow pop
folklore: indie folk, chamber pop, folk pop
evermore: indie folk, americana, chamber pop
midnights: synthpop
the tortured poets department: synthpop, folk pop, indie folk
dünyanın en fazla uçakla yolculuk yapan insanlarından bir tanesi. uçak yolculukları sebebiyle bir çok memeye de konu olmuştur, mesela mutfağa su almaya uçakla giden taylor swift. gibi.
son albümü the tortured poets department ile ilk haftasında 2,6 milyon satarak billboard listesine 1 numaradan giriş yapan sanatçı. kendi kariyer rekoru, tüm zamanların adele'in 25'ından sonraki en büyük ikinci ilk hafta satışı. ve bu kadının kariyerinin bittiğini söyleyenler vardı ahaha bitti denilen yerden daha güçlenerek çıkıyor bambaşka bir şey bu kadın.
35 yaşında kariyerinde üçüncü ve en büyük peak'ini yaptı kadın, respect!

  • /
  • 3