gey

erkek eşcinsel. gay kelimesinin türkçeleşmiş halidir.

yıllardır gey kelimesi kullanıldığı, yurdumun lgbt örgütlerinin, akademik dünyasının ve hatta medyasının benimsediği halde, ayı sözlükte neden hala gay halinin kullanıldığını anlayamadığım kelimedir. lezbiyene '' lesbian '', biseksüele '' bisexual '', transseksüele '' transsexual '' demediğimiz halde neden gay kelimesi kullanılır bilemiyorum. gay yazınca daha havalı oluyor zaar!
türkçe yazıldığı gibi okunan bir dil olduğu için gayet doğru bir kullanımdır.

tdk sözlükte de yerini almıştır. **
gey diye üstelememe rağmen "bazı" eşcinsel arkadaşlarımın inadına "gay" demesi. gay diye yazılınca gay diye okuyorum, olmaz, aslında gey. sanırım gay kelimesi çok evrensel bir kelime olduğu için, yani her dilde kullanılan bir kelime olduğu için kullanıyorlar. ama gey demek daha doğru bence. gay yazıp gey okumak da saçmalık.
daha iyisi çıkana kadar türkçe konusunda standartlarına uyulacak kurum tdk'nın bile web sitesindeki sözlüğe girmiş sözcük. ısrarla gay yazanların durumu özentilikten başka bir şey değildi.
tdk'da imalı bir anlamı daha var olup iyi ki standart dilde yeri yoktur dedirtmiştir. yoksa şen şakrakla giren sözcük sabanımla tarla sürmek istiyorum gibi yitici esprilerle kaçırtılırdı:

gey
yeni sürülmüş tarla
türkiye türkçesi ağızları sözlüğü
sözlük yönetiminin 'gay' başlığını otomatik olarak yönlendirmesi gereken ve hatta 'gay' başlığı altındaki entryleri de altına taşıması gereken başlıktır.

toplumsal kabul öncelikli olarak söylem düzeyinde gerçekleşir, dilde kabul görmüş yerleşik bir tanımı olmayan meselelerin insanların gündelik hayat ve poltik bilinçlerinin bir parçası haline gelmesi kolay kolay gerçekleşmez. meselenin söylem düzeyinde temsilini yapan ve taşıyıcılarının meşru kabul ettiği kelimeyi sıradanlaştırmadan meselenin kendisini sıradanlaştıramasınız. bu bağlamda gey kelimesinin önce kelimenin tarif ettiği insanlar tarafından sindirilmesi ve yaygın olarak kullanılması, ardından da hem sosyal ilişkiler hem de medya kullanımı yoluyla genişleyen bir halka modeliyle kullanım sıklığının arttırılması gerekir.

üstelik hem akademik düzeyde çalışanlar hem de ilgili alanlarda faaliyet gösteren stk'lar bu sözcüğü kullanırken temel motivasyonu eşcinsel insanlar olan bir platformun buna ters düşmesinin rasyonel bir açıklaması da görünmüyor.