yurtdışında yaşayıp akp'ye oy veren seçmen

ben burada hayatımı yaşıyorum siz orada sürünün köpekler demenin bir başka yoludur.
uçurumdan aşağı itendir.
düşerken tekme çakandır.
arkadan bıçaklayandır.
dış mikrahın allah'ıdır. zaten azıcık aklı olup kendisini bile düşünemeyen insandan başkasını düşünmesini beklemek fazla olurdu. azmine sağlık canısı.
almanya'da yaşayan tüm akrabalarımı, tanıdıklarımı göz önünde bulundurursam yurt dışındaki türklerin yüzdelik olarak en az yarısının bu başlıkta yer alan seçmenler olduğunu söyleyebilirim. yani pek şaşırtmayandır.
bizim davulun sesi oradan bayağı hoş geliyor olsa gerek. ben amcama yemin ettirdim hakkımı helal etmem dedim akp dışında istediğine ver karışmam dedim. katile hırsıza oy verdirtmem yerim öyle demokrasiyi. adamın ülkeden haberi yok ama benim canıma kast eden adamlara partiye oy sağlayacak yok öyle.
akp'yi geçtim, yurtdışında yaşayan birinin herhangi bir oy kullanma hakkına sahip olmasının mantığı ne gerçekten anlamıyorum. anlayan varsa lütfen aydınlatsın.
öncelikle bu ülkede yaşamıyorlarsa oy vermemeleri gerekiyor zaten. yemişim öyle vatandaşı ben.
yurtdışında yaşayıp da türkiye adına oy kullanmak kadar saçma ne olabilir?
demokratik haklara ve aktif yurttaşlık ilkelerine uygun bulmadığım bir oy kullanma hakkıdır.
daha doğrusu, haksız bir haktır.
hangi partinin seçmeni olursa olsun, yurtdışında daimi ikametgahı olan ve/veya yılın büyük bölümünü avrupa ülkelerinin kaliteli yaşam koşulları altında yaşayan bir kişinin, türkiye siyaseti için oy kullanmasını uygun ve adil bir uygulama olarak göremiyorum!
bundan sonra gelecek ilk hükümetin bir el atıp böyle bir yamukluğa son vermesi gerekir...
yaz geldiğinde güney plajlarında avrupalı gibi bir tatil geçirip geri kalan zaman diliminde bizim arap gibi bir yıl geçirişimizi çekirdek eşliğinde izlemek için koşa koşa sandığa giden tuzu kuru insan portreleridir. belki de bir ilk olan marmarayla boğaz turu yapmayı hedefliyorlardır, yine çekirdek eşliğinde. çünkü hayat onlara güzel.
muhtemelen akpyi sadece duygu yüklü sümüklü reklamlarından takip eden seçmendir. aslında sadece akpye değil hiçbir partiye oy vermemesi gerekir, yılda türkiyeye bir ay gelip dolarlarını 3 liradan bozdurarak çatır çatır yiyen insanların bizim kaderimizle oynaması canımı sıkıyor.
yaşadıkları ülkelerde ekseriyetle hdp muadili oluşumlara oy veren guruhtur.
kendine bir giren çıkan olmadığı halde, bizi de yakan güruh. neden yurtdışında yaşayanlara türkiye için oy verme izni veriliyor ki, yaşamadıkları, vergi vermedikleri bir ülke sonuçta türkiye, neden onlar türkiye'de yaşayan bizlerini kaderini belirleyen oylar atıyorlar?
almanya ve hollanda gibi yabancı ülkelere işçi olarak gitmiş türk ailelerinin yarısından fazlasının oluşturduğu seçmen kitlesidir. işçi değil de daha çok mülteci * alan ülkelerden %50 civarı hdp çıkıyor. iki kesimde de türkçe konuşamayanlar var ne yazık ki.

bence türkiye'nin kaderini pek belirleyemiyor çünkü oy verme oranı çok düşük *, toplamda %1-2 etkiliyor ve toplama bakıldığında oy profili türkiye genelinden çok da farklı değil. ayrıca yurtdışında da yaşasa insan insandır ve gideri olabilir. *
mantik olarak yurtdisinda yasayanlarin turkiye'deki partiler icin oy kullanmasini bende olumlu bulmuyorum. hatta bu kadar hayati birsey haline gelmis bir secim olayinin secmeninin, belli asamalardan gecenlerden olusmasi gerektigini dusunuyorum (arttiyorum aysun kayaci!). demokrasiye ters bir durum bu ama sozde demokrasi olan bir yerde dilede getirilmeli. basliga donersek ilk cumleme ek olarak yurtdisinin etkisi cok az toplam oya, buna kafa takilacagina yurt icine donsek daha mantikli arkadaslar...
uzaktan davulun sesi hoş gelir miydi neydi o söz?