taylor swift

kendime adıma konuşmam gerekirse son bir iki senedir ne zaman dinleyecek olsam aklıma ne kadar para göz, samimiyetsiz ve hırslı birisi olduğu geliyor. konserinde telefonların kamerasına kayıt alanlara bile sataşmıştı. bu yüzden artık dinletemiyorum.
müthiş bir comeback yapıcam derken flop olan şarkıcı. son albümünden piyasaya sürdüğü 4 şarkıdan sadece "ready for it" şarkısını beğendim. yeni bir şeyler deniyor aslında ama olmuyor taylor'cum, bir yine o zaman farklılık gösteren "style" ve "out of the woods" gibi hisli şarkılar göremedik henüz. belki albümün geri kalanında vardır ama promosyon için insan bunları bir piyasaya sürerdi di mi. kliplerse gerçekten kendini izleten bağlayan cinsten hep. yalnız şarkılar vah ki ne vah. bu arada albümünün abd'de ilk haftasında 1.3-1.5 milyon aralığında satacağı tahmin ediliyor. belki albümü no. 1 olacaktır ancak reputation devri şişirilmiş bir balondan farkı olmayacak.
son albümü reputation fena floplamıştır
bugün lyrics videosu yayınlanan yeni şarkısı "you need to calm down"da gay kelimesi geçiyor. birden görünce heyecanlandım.
üst üste yaptığı kötü teklilere rağmen bende kredisi sonsuz. neden? çünkü özgün, eserlerini kendisi oluşturuyor, asla sıkıcı değil ve bence bulunduğu pozisyona kazıyarak geldi.(bkz:from zero to hero)
pek çok enstrümanı çalabiliyor olması da cabası.
me adlı şarkısını gayet beğendiğim şarkıcı. reputation ile fazla karanlık bir hale bürünmüştü. eğlenceli taylor'u özlemişim.
amerika'nın ebru gündeş'i. başarılı ama aynı zamanda yılanın tekidir kendisi. nefret de etseniz popüler şarkıları dilinizde ezberinizdedir. öyle bir kadın işte.

spotify ile yaşadığı saçma sorundan bile anlayabilirsiniz problemli biri olduğunu ama bütün herkesin bu denli üstüne gitmesini de anlamıyorum.
son turnesi eras tour ile, avrupa ve asya ayağı da tamamlanınca tüm zamanların en büyük turu rekorunu kıracak sanatçıdır. aynı şehirde tam kapasite bir stadyumu full dolduracak şekilde 5 kere üst üste konser veriyor bu kadın. hatta öyle ki bir konserinde fanlarının aynı anda zıplaması üzerine sismik hareketlenme oluşturmuş ve ufak çaplı bir deprem bile meydana getirmiştir.
nasıl ve neden oldu bilmiyorum ama, muadillerine ve eşkıdemlilerine toz yutturarak yaşayan en büyük sanatçı olmuştur.
en son 9 yıl önceki 1989 albümünde kariyerinin zirvesinde denmişti. kadın 9 yıl sonra başka kimsenin ulaşamayacağı bir seviyeye ulaştı. durmaya da hiç niyeti yok. 4 sene içinde 7 albüm çıkardı, 8.'i de yolda.
ilk olarak folklore albümüyle kendisine ısındığım sanatçı. midnights albümü de 2022’de en çok dinlediğim albüm sanırım.
taylor swifti ilk we are never ever getting back together ile tanımıştım ama aşırı fanı değildim açıkçası 1989 era zamanında klibi çıkan şarkıların hepsini ezbere biliyordum reputation era zamanında yine klibi çıkanları biliyordum ama sonradan albümü dinlediğimde ne cevherler varmış demiştim. ilk taylorcı olmam lover albümüyle olmuştu albümün tüm şarkılarını ezberlemiştim hatta ondan sonraki folklore, evermore ve midnightsda da benzer bir durum vardı ama bence açıkçası 1989dan sonra çıkardığı en iyi albümler folklore ve midnightsdı. folkloredaki ve midnightsdaki şarkıların derinliği ve temaları tasarımları çol hoşuma gitmişti. ah taylorcım şarkışarına bayılıyorum.
bugün adaylıkları açıklanan (bkz:66. grammy ödülleri) nde aldığı 6 adaylıkla 17 senelik kariyerinde toplamda 52 grammy adaylığına ulaşmış sanatçıdır.
sildi süpürdü ortalığı yine. umarım en az ikisini alır.
adaylıkları:
- album of the year: midnights
- song of the year: anti-hero
- record of the year: anti-hero
- pop solo performance: anti-hero
- pop duo/group performance: karma
- pop vocal album: midnights

song of the year ve pop vocal album geliyor gibi görünüyor. yanına bir de pop solo performance'ı çakarsa harika olur, beklemedeyiz.
dünkü konserinde karma'dan sonra sahneden indiğinde koşa koşa yeni sevgilisi travis kelce'yi onca kamera ve 70 bin kişinin önünde öpmüştür.
bu görüntü vermemek için evden bavulun içinde korumalarınca taşınarak çıkan taylor için büyük bir eşik.

sonunda ününe saygı duyan ve en önemlisi ışıkların onun üzerinde olmasına hasetlenmeyen bir adam bulabildi.

kendisini çok severim özellikle the national'ın aaron dessner'ıyla yaptığı şarkılara bayıldığım sanatçı. her ne kadar millenial white girl popstar'ı beklesem de geçen hafta çıkan tur filmine gittiğimde gördüğüm demografiyle şok oldum. bildiğin ilkokul ortaokul kız grubuyla doluydu salon. bu sorun değil elbette sadece uzun süredir sosyal medya kullanmadığım için dinleyici kitlesini çok iyi bilmiyordum. benim zihnimdeki taylor i knew you were trouble zamanında kalmış sanırım hahaha. akıl almaz bir performer olduğu bir gerçek ama.
joe alwyn'e adadığı ve hepimizin joe'nun gerçek yüzünü görmemizi sağlayan şarkısı "you're losing me"yi sonunda stream platformlarına koyan sanatçı.

"and i wouldn't marry me either; a pathological people pleaser" dediği bir kısım var ki joe'nun hiç evlenme niyetinde olmadığını gösteriyor ilişki içindeyken. ki bunda bile taylor'ın kendini suçlu hissetmesine neden olmuş şerefsiz. oysa hepimiz taylor'ın ünü dolayısıyla gizliden evlenmiş bile olabileceklerini düşünüyorduk. ulan erkekler yatacak yeriniz yok.


sonunda kendinden uzun ve yanına yakışan bir koca yapabildi ya. bakar mısınız, rönesans tablosu gibiler... kocan olayyy annecim.

14.grammy'sini de alan sanatçı.
aynı zamanda midnights ile gecenin en önemli ödülü yılın albümünü de kazandı ve bu kategori tarihinin en çok kazanan(tam 4 kez) sanatçısı oldu. üstelik daha kariyerinin yarısında bile değil. 16.senesinde prime dönemini yaşıyor ve bu dönemi kapatmaya da hiç niyeti yok. işte taylor'ın grammy album of the year'ları:

1) fearless
2) 1989
3) folklore
4) midnights

"aşkta ve şiirde her şey mübahtır" diye yeni albümünü duyurdu kraliçemiz. sonunda toplum baskısından çıkıp kendi kadınlığını istediği şekilde kutluyor olabilmesi bir yandan üzücü bir yandan mutlu ediyor. 5 sene önceki taylor'ın albüm art'ı şöyle olacak denilse kimse inanmazdı:


çok sert bir şey geliyor belli. tam istediğim taylor, sözleri önplana alacak. ki taylor tarihin gördüğü bence en büyük lyricistlerden.
yeni liriklerinden bir kısmı şöyle:

"and so i enter into evidence
my tarnished coat of arms
my muses, acquired like bruises
my talismans and charms
the tick, tick, tick of love bombs
my veins of pitch black ink"

bu cuma ilk single'ı alıyoruz gibi hissediyorum.
midnights zamanı mania'mın da etkisiyle kendisine bi yükselmiştim ama şimdi ayık kafayla hiç çekilmiyor. baydın beni yavrum bye.
  • /
  • 3