down sendromu

genetik problemden olusan rahatsizliktir. 46 kromozom sayisi bulunmasi gerekirken down sendromlu bireylerde 47 kromozom bulunmaktadir. cekik gozlu, biraz kisa boylu ve birbirlerine cok benzeyen kisilerdir.

egitimlerine 2 yaslarinda baslanirsa hayatlarinda cok iyi yol kat edebilirler. kendi ozel ihtiyaclarini gidermesi hususunda diger cocuklar gibi basarili olacak yeterlilikleri vardir. oldukca duygusal olmalarina ragmen ne zaman hircinlasacaklari da belli olmaz.. hayali arkadaslari vardir.

genellikle erken yaslarda vefat ederler. ama cok sevimli cocuk/yetiskinlerdir. ozeldirler.
21 mart down sendromu farkındalık günü yaklaşmıştır. iyi ki varlar.
sevginin ve ışığın doğal güzellikleri, tatlı insanlarıdırlar.
trizomi 21 olarak da bilinen down sendromu, 21. kromozomun tamamının ya da bir kısmının fazladan kopyasının bulunması sonucu ortaya çıkar. vakaların % 95`i trisomi 21, % 4`ü translokasyon, % 1’i de mozaizmden kaynaklanan konjenital bir sendromdur. genetik materyalin fazlalığıyla ve erken yaşta özel eğitimle ilişkili sendroma sahip olan bireyler arasında farklılık gözükür. örneğin down sendromuna sahip olup oyunculuk yapabilen bireylerde varken bakıma muhtaç bireylerde vardır. önemli olan down sendromuna sahip bireylerin küçük yaşlardan itibaren rehabilitasyonla, toplum içinde dışlanmadan sosyal hayata katılımlarının sağlanmasıyla kendilerine yetebilecek en iyi düzeye çıkmaları hedeflenmelidir. down sendromuyla ilgili en üzüldüğüm konu ise erken yaşlarda başlayan ve hayat kalitelerini çok bozan ve onları ölüme kadar götüren çok progresif alzeimer tipi demans gözükmesidir. toplum da sendroma sahip olmayan bireylerde 65 yaşlarında yüzde 1 civarında gözükürken down sendromlu bireylerde 30 lu yaşlarda yüzde 16- 17 civarında gözükmektedir. ülkemizde de yaklaşık 100.000 down sendromlu birey yaşamakta ve yılda yaklaşık 1500 down sendromlu çocuk doğmaktadır. önemli olan bilinçli olup onlara hak ettikleri değeri, ilgiyi ve eğitimi verip, onlara toplum içinde toplumun bir parçası olarak yaşama haklarını verebilmemizdir.