dünya savaşı z

içinde bir adet dünyayı kurtaran brad pitt bulunan, zombie filmi. kötü film değil ama yıllar sonra hatırlanacak bir film de değil. israil kelimesinin sansürlenip ortadoğu diye çevrilmesi ise türkiye'nin ne menem bir ülke haline geldiğini görmek açısından hayli üzücü. belki duyanlar duymuştur. filmin ilk versiyonunda tamamen başka bir final çeken yönetmen, yapımcının isteği ve baskısı üzerine finali değiştirdi. sızan bilgilere göre ilk versiyondaki final, hayli karanlık ve pessimist bir yapıdaymış. abd'deki sitelerin iddiasına göre ilk final şöyle:

gerry ve segen'in bindiği uçak moskova'ya iner. moskova'ya indiklerinde hoş karşılanmazlar. bir asker gerry'nin telefonuna da el koyar. gerry zombielerle mücadele eden bir orduya zorla kaydedilir. segen'in durumu ise belirsizdir. moskova'daki çok büyük bir zombie savaşı sırasında gerry zombielerin soğukta yavaşladıklarını ve öldüklerini farkeder. ruslar zombieleri bu strateji ile imha ederken gerry'i serbest bırakır. segen'in perişan halde askerlere pazarlandığını gören gerry onu da kurtarır ve telefonla karısını arar. karısının kendini korumak adına başka bir adamla yaşamaya başladığını anlar(hatta kadın çocuklarına yemek bulabilmek adına kendini de pazarlıyordur). herşeye rağmen karısına ve çocuklarına kavuşmak isteyen gerry abd'ye gider ve film belirsiz bir final yaparak jeneriği girer.

ps: insan üzülüyor tabi. sen böylesi güzel bir final çek. siktiri boktan yapımcı bunu seyirci sevmez diyerek çöpe atsın. ee yapacak birşey yok. sinema sanat ama hollywood bir endüstri!
bu ay içinde seyrettiğim 4 filmden eh işte dediğim tek film. güzel kurulan mantık ilerlerken gelipte kim nerede nasıl ses çıkardıya bağlandığı an tiksindim gerçi. yazık oldu güzel filme. yani ossursan peşinden gelen zombiler. pehhhhh
güzel filmdi. abartılacak türü yoktu ama izlenir. idare eder.
filme gittim ama fragmanla gişe yapılmaya çalışması sinir bozucu o kadar abartılacak bir film değil kuduz sahneleri ve herşeyin ortadoğudan kaynaklandığı mantığı biraz yanlı ve kışkirtıcı taraflı bir bakış açısıyla anlatılmış fakat film müzikleri gerçekten güzeldi
"zombiler koşamaz ki! oradan oraya uçamaz ki!" dedirten filmdir. the walking dead ve ya sıcak kalpler'i izlerseniz dediğimi anlarsınız. zombi zaten insanın virüs kapmasıyla oluşan bir hastalık. nasıl olurda virüsü kapınca aslında insan olan bu varlığın, normal insanların yapamadığı eylemleri yapabilme yetisine sahip olur. 500 metrelik duvarı tırmanıyorlar, düşüyorlar hiç kemikleri kırılmıyor, mantıklı değil.