empire records

seattle'da empire records adlı bir müzik marketi/plak şirketinin bir gününü anlatan; başrollerde anthony lapaglia, debi mazar, liv tyler, renee zellweger, robin tunney'in olduğu 1995 yapımı eğlenceli, hafiften müzikal yapım. ayrıca da enfes soundtrackleri bulunmakta.

konusu kısaca lucas diye (epey alternatif diyelim) bir arkadaş var dükkanda çalışan, empire records'un satılıp yerine büyük bir müzik marketinin şubesi açılacağını duyunca kendisi günlük kazancı alıp vegas'a kumar oynamaya gider-böyleyece dükkanı kurtarabilecektir ancak her şey planladığı gibi gitmez. devamında olaylar gelişir, tabi gençlik dramaları-aşkları ile birlikte karmakarışık, bol aksiyonlu-çalışanlar için normal olan bir gün anlatılır filmde.--- spoiler---

çok güzel bir film, gecenin bi yarısı izlememe rağmen beni mutlu etti. körpecik liv tyler güzellikten ölecek, tatlış mı tatlış bir kızımız. tabi sonradan yediği ve yiyeceği naneler çıkınca hemen akla bu güzelliğin altında neler yatıyor yaa düşüncesi geliyor. kendisinin en yakın arkadaşı gina (renee zellweger) kızımız ise kendisinin de deyimiyle bir '"turbo slut", ayrıca "sadece güzellikten ibaret değilim içimde duygularım da var" tadında bir kız. özellikle filmin son sahnesinde performansı epey başarılı. yaralı dudaklı aj arkadaşımız( johhny whitworth) pek bir yakışıklı, zaten kendisini yıllar sonra csi:miami'den kadrajıma almıştım ama filmdeki o en yakın arkadaşına aşık, hafif bohem, aklı havada ressam halleri pek bir sevimli.

ama benim en dikkatimi çeken iki karakter deb ve mark. deb(robin tunney) kafasını kazıması, o duruşuyla bile insanı kendisinden alıyor-hayata bakışı ile bir düşündürüyor. mark (ethan embry)'a gelirsek, kelimenin tam anlamıyla deli, şapşal bir tip. aslında filmi bu kadar eğlenceli yapan asıl karakter de o, her vukuatın içinde bulunuyor bir şekilde. pek de sevimli ayrıca.

genel olarak 2000lerin mıymıy gençlik filmlerinden fazlasıyla iyi, 90ların o kalıp gençlik filmlerinden ise ileride; tam ortada eğlenceli bir film.

--- spoiler ---