eraserhead

david lynch’in ilk uzun metraj filmi.( silgi kafa-1977)

başka bir evrende geçen film mistik yanıyla baya şaşırtır aslında; jack adlı karakterin engelli kız arkadaşı mary'den enteresan özellikleri olan bir çocuğu olur. henry'nin an be an yaşadığı krizlerle ilerleyen film; henry'nin evi terk eden kız arkadaşından intikam almak için bu bebeği öldürmesiyle başka bir anlam kazanır.

deneysel sinemanın en iyi 10 filminden biri sayılan silgi kafa; yönetmenin fil adam ve mavi kadife gibi sonraki dönem filmlerinin de çıkış noktasıdır.

kendimi hiç bu kadar salak yerine konmuş gibi hissetmemiştim. benim anladıklarımla filmin anlatmak istediklerini oranlarsak 1/100 gibi bir şey ortaya çıkıyor sanırım. ya da ben o anladığımı da çok yanlış anlamışımdır kesin.

--- spoiler ---

öncelikle senin allah belanı versin pis bebek. seni mendebur, sanayi devrimi sıçmığı küçük yaratık seni. böyle diyorum çünkü öyle bir nesneyi o zamanda yaratmak herkesin yapacağı iş değil. kubrick bile göt olmuş, ahaha burası ayrı komedi. sen git o kadar uzay yolculuklu film yap, harika emekler harca. lynch çıksın bir bebekle aklını alsın, komedi. kusura bakma kubrick'ciğim ama lynch wins.

filmin sembollerinden falan hiçbir şey anlamadım. anlamak için de başkalarının uzun değerlendirme yazılarını okuma gereği duymadım. tek anladığım şey film, karanlık gerçeklik ile bu karanlık gerçeklikten sıyrılmaya çalışan ama bu konuda aşırı pasif kalan henry'nin hayal dünyasının kesişimini sunması. tam olarak gerçek de değil, hayal ürünü de değil. henry yapısı itibariyle depresif biri ve başına gelen her kötü şey onu normal insanlardan daha çok etkiliyor.

ay bana bu kadar yeter. zaten benim neyime böyle filmleri izlemek anlamıyorum. bir daha lynch izlersem üç olsun. ilki için: (bkz: mulholland dr. )


--- spoiler ---
david lynch'in sürrealizminde anlam arayışı yoruyor izleyiciyi.
henry'nin yaratık bebeğini önce yaşatmaya çalışıp filmin sonunda onu öldürmesi ile çabalamaktan vazgeçtiği bir şeyin olduğu algısını yarattı bende. ama film boyunca bu şeyin ne olduğunu anlayamamıştım. mullholland dr.'da da opera sahnesini çözememiştim.
bence en sarsıcı lynch filmidir. bir kabusu izlemek gibi.