eşcinsel ilişkilere kadın erkek rollerini dayatmak

hetero egemen dünyada hastalıklı bir düşüncenin ürünüdür. bu görüşe sahip insanlara göre insanlar arasında yalnızca kadın ve erkek cinsiyetleri arasında cinsel veya duygusal ilişki kurulabilir. asıl kötü olansa toplumun ortak zihniyetinin, eşcinselliğini sonradan kabullenmiş insanları da etkilemiş olması. bu eşcinseller de aynı cinsten bireylerin yaşadığı ilişkilerin kadın ve erkek rollerinden oluştuğunu düşünüyor. şayet bir erkek başka bir erkeği sevmişse taraflardan biri kadın rolünü üstlenmelidir. bu, yalnızca hetero egemen dünyanın o toplumu oluşturan tüm bireylere aşıladığı zehirdir. bazı gayler ve lezbiyenler bile bir tarafa, karşı cinsin rolünü yüklemeyi doğal karşılıyorlar, dolayısıyla bir tarafta o role bürünme konusunda bir baskı ve inanç oluşuyor. bazı gay çiftler kendilerini karı-koca olarak tanımlayıp, genelde aktif tarafın erkek pasif tarafın kadın rolünü üstlendiğine inanıyor. hal böyle olunca pasif tarafta kadına benzeme konusunda baskı oluşuyor ve eşcinsel ilişkinin kaçınılmaz sonunun, onun heteroseksüel bir ilişkiye dönüşmesi olduğuna inanılıyor ve pasif taraf kadın gibi davranmaya, kendine kadın gibi davranılmasına razı oluyor. lezbiyen iişkilerde de tam tersi olabiliyor. bu tamamen bütün ilişkiler kadın erkek ilişkisiyle aynı doğrultuda yaşanmalıdır, bu ilişkinin dışında ilişki çeşidi olamaz gibi yerleşik bir düşünceden kaynaklanıyor. görece daha ataerkil bir toplum, erkek erkeğe aşık olmanın mümkün olmadığını şayet aşık olunmuşsa da bir tarafın kadın rolünü üstlenmek zorunda olması gerektiğini dayatıyor. çoğu eşcinsel toplumun bu tek tip ilişki anlayışını, haliyle, kabullenmiş olup bu anlayıştan dışarıya çıkmanın yanlış olduğunu düşünüyor ve eşcinsel ilişkiye ister istemez bir nefret besliyor. erkek bedenine, penise arzu duymak, penisin vücuda girip çıkması kadın rolü üzerinden meşrulaştırılmış oluyor onlar için. bu dayatmayı aşamamış eşcinseller pasif tarafın erkek kimliğini taşımadığını düşünüyor. çünkü erkeğin doğasında kendi cinsinden biriyle ilişkiye girme diye bir şey olmadığı düşüncesi onlara aşılanmış oluyor. bir aktif roldeki gay seks yaparken karşısındakini kadınmış gibi düşünerek ya da ondan kadın gibi davranmasını isteyerek homofobi davranışı ortaya koyuyor. diğer türlü bir erkekle seks yapmak onun için yanlış olur çünkü.
hanginiz daha baskın diye sorulmuştu bana da. erkek olan hangimiz onu bulmak için. bir taraf hep baskın olmak zorunda mı? baskınlık eşittir erkeklik mi? heteroseksüel ilişkilerde de her zaman baskın olan erkek midir?
bizim gibi ataerkil toplumlarda baskın olan erkektir diyebiliriz, unicorn09.
kadın erkek ilişkilerini, bu ilişkilerde de cinsiyetçi rolleri norm sayan zihniyetin ürünüdür. başka türlü bir birlikteliğin olabileceğini varsaymaz. natrans heterolardan böyle yaklaşımlar gelebildiği gibi lgbti+larda da çok dışına çıkılamıyor sanki hakim kültürden kaynaklı. bilemedim.