independenta

1979'un kasım ayında istanbul boğazı'nda yaşanan tanker kazası, o dönemin en büyük olaylarından biri olarak tarihe geçmiş ve seneler boyunca da izleri silinmemişti.
türkiye'nin en karışık dönemlerinden birinde gerçekleşen kazada, kabataş ve kadıköy cephesine bakan evlerin camlarının tamamı patlamanın etkisiyle tuzla buz olur. sahilden uzakta bulunanların bir kısmı depremden; bir kısmıysa ülkenin bulunduğu durum nedeniyle bir dış gücün büyük bir patlama yaptırdığından şüphelenir.


kopkoyu bir duman bulutu istanbul semalarını zapt eder. gökyüzü uzun bir süre mavi yüzünü göstermeyecek, siyaha yakın gri tonuyla gizlenecektir. deniz canlılarının ve havaya karışan kimyasal çıkışın verdiği zararlar ise olayın sıcağında hemen hemen hiç kimsenin aklına gelmez.

ikinci bir patlamayı düşünmeksizin sahil şeridi insanlarla dolar. kadıköy/altıyol'dan bile gözlenebilen kaza kasım ayında olmasına rağmen sahilden sıcak vurmaya başlar; kıyıda yürüyenler sahilde cam kırıklarına rastlar.

meydana gelen patlamadan ve sıcaktan dolayı binanın o linneman adlı ustanın yaptığı kurşun vitraylar da hasara uğrar. 1983'ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlanır.

kazanın 22.gününde gemide sıkışan petrol ilki kadar olmasa da yine büyük bir patlamaya yol açar. tanker bir ay boyunca yanmaya devam ederken söndürme çalışmaları da ağır aksak sürer. kaza sırasında denizden çekilen sular, römorkorlar aracılığıyla tankerin söndürülmesinde kullanılır.

zaman geçtikçe her şey normale dönmeye başlar ancak denize akan ham petrol o kadar çoktur ki aylarca bir tabaka olarak boğaz'da yüzer. deniz dibinde yaşayan canlıların ölüm oranının %96 olduğu tahmin edilmektedir. bu nedenle istanbul halkı uzun süre balık yiyemez.

olaydan sonra istanbul-kadıköy, istanbul-haydarpaşa, istanbul-adalar, istanbul-yalova ve mudanya vapur seferlerinin tümü iptal edilir. kara yollarındaki sıkışık trafiği engellemek için tüm iett otobüsleri ile resmî araçlar anadolu yakasında oturan vatandaşları kentin avrupa yakasına taşımak üzere görevlendirilmişlerdir.

tankerin ortadan kaldırıması görevi deniz kuvvetleri'ne veriliyor. deniz kuvvetleri tarafından da özel bir müteahhit kurtarma firmasına devrediliyor. ancak 1983 yılının sonlarına doğru, görevi devralan firma iflas ediyor. 1986 yılında, iş başka bir firmaya veriliyor. tarihler nisan 87'yi gösterdiğinde ise enkaz tuzla'ya doğru çekilmeye başlanıyor.

'79 senesinde çekimleri devam eden kemal sunal'ın korkusuz korkak filminin bir sahnesinin arka planında, ındependenta'nın dumanları istanbul'u karartır.