jonathan safran foer

modern amerikan edebiyatının liderlerinden biri olarak kabul görmeye başlanmıştır. kendisiyle " aşırı gürültülü ve inanılmaz yakın" isimli kitabıyla tanışmışımdır. öyle ki dört kez okuduğum tek kitaptır bu meret. ayrıca felsefe yüklü" herşey aydınlandı" isimli kitabı filme uyarlanmış ve başrolunu elijah wood oynamıştır.
"extremely loud & incredibly close" kitabı * kalbimin baş köşesinde yerini almıştır, her bir cümlesi bir diğerinden güzel olan bir kitaptır. son yıllarda çıkan en iyi yazarlardan biridir ve kedimin adının ithaf edildiği kişidir. (bkz: safran)
son kitabı "eating animal" raflarda yerini aldı.

----spoiler-----

"neden kahvaltıda makarna yemiyoruz? yemek yerken aldığımız kararları, neye dayanarak alıyoruz? neden kuzu eti yiyoruz ama köpek eti yemiyoruz?

köpeklerini seven fransızlar, bazen atlarını yer.
atlarını seven ispanyollar, bazen ineklerini yer.
ineklerini seven hintliler, bazen köpeklerini yer.
peki ya siz hangi hayvanları seviyor, hangilerini yiyorsunuz?

aşırı gürültülü ve inanılmaz yakın ile her şey aydınlandı'nın parlak yazarı jonathan safran foer, bu kez tabağımızdaki yemeklerin öyküsünü anlatıyor. hayvan yemek, kurgulanamayacak denli dehşetli birtakım gerçeklerin bize sofralarımız kadar yakın olduğunu gösteriyor; insanın marifetlerini, tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor. hayvan yemek, bir vejetaryenlik çağrısı değil, bir uyanış çağrısı... çatalımızı sapladığımız şeyin "ne" olduğunu, bize "neler olduğunu" görmekten çekinmeyenlere açık bir davet."

-----spoiler-----


ya bu adamın iki kitabını okumuş bulundum ama sonra dedim ben ne yapıyorum yani ne gerek var. okutuyor da kendini.
her şey aydınlandı diye kitabı var. orada rüya günlükleri olayı hoşuma gitmişti. ben de rüya günlüğü tutmaya karar verdim ama o gece rüyamda teyzemin kocasının ikram ettiği kinder yumurtanın içinden bildiğin yumurta sarısı beyazı çıkması ve her yerime bulaşması gibi saçma bir rüya görünce vazgeçtim. hem bayram değil seyran değil eniştem bana neden çikolata ikram etti.