kişisel gelişim kitapları

bir halta yaramayan kitaplar.

kişisel gelişim kitabı olduğunu bilmeden hoşuma giderek bilinçsizce "sherlock holmes gibi düşünmek" kitabını almıştım. okumaya başlayınca anladım kişisel gelişim kitabı olduğunu. oysa arkasını da okumuştum hiç öyle bir şey yazmıyordu...
velhasıl kitapta beynin loblarından falan bahsediyor. falan filan.
eskiden de "birinin yalan söylediğini nasıl anlarsınız?" tarzı kitaplar vardı. yani o kadar saçma ki.

kişisel gelişim istiyorsanız, sokağa çıkacaksınız, insanlarla konuşup tartışıp gezeceksiniz, gözlem yapacaksınız. öyle bu tarz kitapları okuyarak hiçbir halt olmaz.
güçlü ve verimli bir birey olmak için birçok kişi kişisel gelişim kitapları okumayı tercih ediyor. paratic.com'un bu yazısında http://paratic.com/en-iyi-kisisel-gelisim-kitaplari/ en iyi kişisel gelişim kitaplarının listesi bulunuyor. arayanlar buradan bulabilirler.
beni rahatlamasından ziyade daha da geren kitaplardır. bu yüzden bu türü okuyamıyorum. alain de botton'un bir kitabında da söylediği gibi, bu kitaplar okuyucuyu aslında çözülmesi oldukça kolay meseleleri kendi başlarına çözemedikleri için bir nevi aşağılıyormuş. bence bu kitaplar, kötü hissettiğiniz dönemlerde aldığınız şeylerden. okurken birçok konuda geride kalmışsınız, herkes hayatlarında almış başını yürümüş hissi yaşıyorsunuz nedense. özellikle başarının anahtarı tadındaki kitaplarda bu durum böyle.