lech walesa

polonya'nın komünist sistemden kapitalizme geçiş dönemine damgasını vuran eski dayanışma sendikasının lideri ve komünizm sonrası dönemin ilk cumhurbaşkanı.
aynı zamanda 1983 nobel barış ödülü sahibi de olan walesa, katıldığı bir tv programında eşcinseller için, "siyasette parlamentoda onlara yer yok. küçük bir azınlık olarak daha küçük işlerle ilgilenmeliler. yükseklerde gezinmemeliler. azınlıklar kendilerini çoğunluğa empoze edemezler" diye bir yorumda bulundu.
yaşları arttıkça bu eski politikacıların, artık göt korkusundan mı, yoksa gündemde kalmak için mi bilinmez, böyle saçmalıklarına alıştık.
neyseki, ülkede nefret söylemi ile mücadele için kurulmuş olan ulusal komite, walesa'nın "cinsel bir azınlığa karşı nefret propagandası" yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu..
yine meclis başkan yardımcısı jerzy wenderlich, "insani bakış açısıyla, kullandığı dil dehşet verici" dedi..
bizim politikacılar da sık sık böyle cevherler yumurtluyor. kendilerine giren çıkan nedir anlamak mümkün değil. komünizmle mücadele edip demokrasinin kurulmasına öncülük etmek abimizi kesmemiş olacak ki, damarlarındaki asil katolik kan, şimdi kendisini "eşcinselliğin durdurulamayan yükselişi"ne karşı mücadeleye çağırıyor.
otur oturduğun yerde abicim.. emekliliğinin keyfini çıkar.. yok eğer "benimkisi göt korkusundan" diyorsan, bu korku yersiz be abicim. zaten kıçının kılları agarmış.. eskiden olsa giderin vardı da, şimdi istesenu de, sana similya nakka