paravan evlilik

birşeyleri saklamak ya da bazı haklardan yararlanabilmek için yapılan evlilik. eşcinsel dünyada bu eşcinselliğini gizlemek için yapılan evlilik oluyor mesela. ingilizcede levander marriage diye geçer. bu durum karşı taraftan saklanılabileceği gibi, baştan kartlar açık olarak anlaşılıp evlenilmiş de olabilir.

annemin bir doktor arkadaşı 3 sene süren evliliğini sonlandırdığında anneme içini dökerek boşanma nedenini, adamın 3 senelik evlilikleri boyunca, ilk gece (gerdek gecesi) dahil bir kez bile kendisine elini sürmediğini, tüm evlilik döneminin sekssiz geçtiğini, öncelerde bu durumu garipsese de bir süre sonra hayatın normali haline geldiğini fakat günden güne akıl sağlığının bozulduğunu hissettiğini, en sonunda da bu duruma dayanamayıp boşandığını anlatmıştı. babamın anlattığına göre bu adam aynı zamanda eski kız arkadaşlarını falan orada burada anlatmayı seven, kendini çapkın göstermeyi seven de bir tipmiş. bu adamın eşcinsel olup olmadığını bilmiyoruz tabii ama paravan evlilik klasmanına girebilir bu durum. ayrıca gizli eşcinsellerin toplumun baskısından kaçmak ve kendilerini rahatlatmak için kadınlarla beraber görünmeye çalıştıklarını da biliyorum (bir arkadaşım ekolü)

ayşe arman adlı türk basınındaki yer alması bayağı şans olan kadının, kocalarının eşcinsel olduğunu farkeden kadınlar ile ilgili röportajları olmuştu: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/10310928.asp

(bkz: kocasının gay olduğunu öğrenen kadın)