magic knight rayearth

zamanında brt de izlenilen animelerden, mecha-fantasy türünde olup üç genç kızın sihir dolu maceralarını anlatır
3 japon kadın mangaka tarafından yaratılıp (bkz:clamp) 1993 yılında manga olarak yayınlanmaya başlandı. 1994 yılında ise anime olarak tv'ye adapte edildi. türkiye'de yayına girişi 1995-96 yıllarında show tv tarafından başlandı. haftaiçi erken saatlerde gösterime girdiği için çok kimse bilmez bunu. show tv'den sonra brt gibi gibi bazı başka kanallarda daha gösterildi.

hikaye bluğ çağındaki 3 genç kızın esir tutulan prensesi kurtarmak için iradeleri dışında başka bir dünyaya ışınlanmasıyla başlar. bu klişe başlangıç ile de sık sık dalga geçer. hikari, umi ve fuu (batıya lucy, marina ve anemone olarak çevrildi) ilk sezon boyunca tıpkı bir rpg oyunundaki gibi elemental büyüler yapabilir, silah kullanabilir çeşitli zorluklar karşısında gösterdikleri başarılarla level atlar.

hikayeyi diğerlerinden ayıran özellik plot twistlerle mutlak iyi ve kötü kavramlarını sorgulatması, karakterlerin motivasyonlarını göstererek aslında her şeyin gri olduğunu fark ettirmesidir. küçük yaşlardaki gençlere gerçek hayattan bir örnek sunar yani. bu yüzdendir ki 20-25 yıl geçmesine rağmen unutulmaz.

tabi sevilesi karakterleri ve olağanüstü görsel tasarımlarının da (hem karakter, hem mecha) buna etkisi büyüktür.

clamp'ın diğer önemli işleri: cardcaptor sakura, tsubasa chronicles ve xxxholic.