mashrou' leila

herşey youtube'ta free surfing yaparken
şarkısına rastlamamla başladı...* ardından başka ne söylemişlerki derken altında aşağıdaki açıklamanın olduğu ımm el jacket isimli şarkılarını dinledim... onun da linki şu:


"it's about an female that defies the gender norm and wears her hair short and wears a jacket and pants all the time, hamed (the writer/singer) here is supposed to be a traditional arab person/the arab society in general which is very hetero-normative, he sees her standing on her balcony and he/they assume she is in fact male, because she also goes out all the time even at night when arab girls aren't expected to be outside their house. the whole song is an apology to her."

merakım daha da arttı kendileri için ve siz ayılar için* araştırmalarıma devam ettim. kendileri hakkında başına hasır antropolog şapkası geçirmiş avrupalı röportaj teyzesinin iyi bi müzik kanalında çıkan röportajlarını ve geri kalan müziklerini seyrettim. ermeni ve araplardan oluşan grup hem müzik hem de kliplerinde oynayan oyunculardan ötürü son derece geniş ve heterojen yapısı kesinlikle "ebru" imajında. grup elemanlarının seksilliklerinden ölüyor olmalarının dışında her biri en az iki yabancı dil bilen, yurt dışında da okullara gitmiş ve kendi toplumsal gerçekliklerinin farkında olan insanlar olması hasebiyle kendilerine hayran oldum. ve artık ölmeden yapılması gereken şeyler listemde kendilerini beyrut konserlerinden birinde dinlemek var.***

(bkz: you held my hand and you promised me a revolution)
çok sevdiğim beyrut lübnanlı bir grup solistinin lübnanın ilk açık eşcinseli olmasıda bir sempati katmıyor değil tabi (bkz: hamed sinno)
buyrun favorilerimdengüzel derlenmiş bir çalma listesi :


beyrut'a gidecek yoldaş aranıyor..
ilk gördüğümde adını mozzarella diye okuduğum grup.
arap dünyasındaki lgbt'lilerin sesini rock dilinde duyuran grup.
mashrou' leila = 9
el hal romancy = 6
raasuk = 11
ibn el leil = 13
beirut school = 4 şarkı olmak üzere toplam 43 şarkıları vardır. ve bu şarkıların hepsini bugün dinledim. kesinlikle müthiş bir grup.
mashrou' leila (2009)

el hal romancy (2011)

raasük (2013)

ibn el leil (2015)

beirut school (2019)