notre dame katedrali

notre dame katedrali paris, fransa'da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. fransa’nın simge yapılarından biridir. ismi ile meryem ana’yı simgelemektedir. gotik yapı , paris'in diğer tüm önemli yapıları gibi seine nehri'nin kıyısında bulunur.

fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen notre dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür. heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi, natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir.

inşasına 1163 yılında başlanan katedral 1345 yılında tamamlanmıştır. güney kulesindeki "emmanuel" adlı çan 13 ton gelir, yalnız tokmağı 500 kilodur. 1631'de emmanuel yeniden döküldüğünde kadınların ergimiş olan metale mücevherlerini attıkları ve çanın orijinal rengini buradan aldığı söylenir. emmanuel’in kardeşi marie çanı ise fransız devriminden sonra top yapılmak için eritilmiştir. katedralin ana kubbesi 34 metre yüksekliktedir. batı cephesindeki kuleler 69'ar metre yüksekliktedir. çan kulesine gitgide daralan toplam 422 basamakla çıkılır.

19. yüzyıl başlarında paris şehir planlamacıları katedralin bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak istemişlerdir. ünlü fransız yazar victor hugo, halkın ilgisini çekmek için notre dame'ın kamburu adlı romanını yazmıştır. roman, katedralin kurtarılması için kampanya başlatılmasını sağlayarak katedralin yenilenmesinde büyük rol oynamıştır. dünya’nın en ünlü müzikallerinden birisi olan notre dame de paris müzikaline de ilham olmuştur.
bugün saat 18.30 gibi başlayan inanılmaz büyük yangın ile neredeyse tamamen çökmüştür. yangına katedralde yapılan bakım ve onarım çalışmalarının sebep olmuş. bir tarihin yok oluşuna da böylece şahit olduk.

görüntüleri izlerken ne kadar üzüldüğümü anlatamam. nasıl söndürememişler nasıl bir anda her şey olup bitmiş anlayamıyorum. katedralin görkemi ve ihtişamını hala unutamam. o üç büyük giriş kapısı, motifleri, heykelleri ile paris’in en etkileyici yapılarından birisiydi.
avrupa falan demeyeceksin eşşeklik baki demek ki. bakım, restorasyon yapmak sizin neyinize 700 yıldır zaten ayaktaydı. (yakmasaydınız) ayrıca hikaye çok tanıdık değil mi sizcede?
hikaye çok tanıdık ancak haydarpaşa garı'nda güdülen amacın notre dame için aynı olduğunu düşünmüyorum. notre dame zaten paris'te eiffel kulesi'den sonra en çok ziyaret edilen yapı. inanılmaz derecede turistik geliri var. ayrıca hıristiyanlar için önemli ögelerin de olduğu bir kilise.

bizimkiler kadar salak değildir fransızlar bence. böylesine milli bir ögeyi göz göre göre yakmazlar. hele ki paris'in en önemli simgelerinden birini.
bu başlık altına daha fazla entari girip acını taze tutmak değil amacım ve fekat bir cevap vermem gerekecek. ortada bir sabotaj, bariz bir kundaklama var demek değildi kastettiğim.(henüz öyle bir kriminal rapor geçmedi elime). kastettiğim restorasyon adı altında nice tarihi yapının zarar gördüğü kıstasıydı. evlerden ırak güzelim tarihi şile kalesini sünger bop'a çeviren bir restorasyon örneği var ülkemizde.
850 yıllık tarihin olduğu bina.