özcan alper

türk yönetmen ve senaristi.
artvin'in hopa ilçesinde doğdu. trabzon lisesi'nden mezun oldu. 1992 yılında istanbul üniversitesi fen fakültesi fizik bölümü'ne başladı. 1996 yılında ise istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi bilim tarihi bölümüne girdi ve 2003 yılında mezun oldu.
1996 yılından itibaren mezopotamya kültür merkezi, nâzım kültürevi (şimdiki adıyla nâzım hikmet kültür merkezi) gibi yerlerde sinema atölyesi çalışmalarına katıldı. 2000 yılından aralarında yeşim ustaoğlu'nun filmlerinin de olduğu çeşitli sinema filmlerinde asistanlık yaptı.
"momi" adlı kısa hemşince çekilen ilk filmdir. "tokai city'de melankoli ve rapsodi" ise japonya'da çekilmiş bir belgeseldir. "bir bilimadamıyla zaman enleminde yolculuk" imza attığı diğer belgeselidir.
alper, 19 aralık 2008'de vizyona giren ilk uzun metrajlı filmi sonbahar ile pek çok festivalden ödülle döndü. *


sinema akımlarında rol alan başarılı bir isimdir kendisi.
özellikle sonbahar filmi, onur saylak'ın başarılı oyunculuğuyla çekilmiş güzel bir filmdir.

(bkz: sonbahar )

edit: bu arada adamın müzik seçimleri ve görüntü anlayışı çok iyi.
ikinci uzun metraj filmi gelecek uzun sürer ile sonbahar daki başarısını yakalayamamış senarist-yönetmen. çok görmemek gerek tabi ilk işiyle çıtayı baştan o kadar yüksek tuttu ki ne yaparsa yapsın biz sinema izleyicisine kolay kolay yaranamayacaktır. (bkz: hakaret gibi iltifat)