patates kızartması

yaşamayı sevdiren bi lezzet, bi mucize.. ketçap ve mayonez ikilisinin harika uyumu içerisinde mideye indirilmesi farz olan fast food.

ailecek beğenerek yiyoruz
bir çok insan mc donaldsın patates kızartmasının burger king ve diğer fast food restoruantların kızartmasına oranla çok daha iyi olduğunu düşündüren bir şehir efsanesine sahiptir.
bira ile mükemmel gidior
meleklerin gök yüzünden bira ile beraber servis ettiği kışkırtıcı lezzet
dışı kıtır içi lokum,ağzın içinde bira ile birleştiğinde bir nevi lezzet orgazmı yaşatıyor
kokusu eğer patatesler bilinen yöntemlerle hazırlanmışsa kolesterol kokan kızartmadır. insanı yeme konusunda ikilemde bırakır ama sonunda çıtır patatesler kazanır.
dünyadaki patateslerin yüzde dördünü tek başıma tüketmeme sebep olandır.
jaime lannister ne kadar kral katiliyse bu meret de o kadar diyet katili. olup olmadık zamanlarda aklıma gelerek çok ayıp ediyor. ehehe
kahvaltı ile özdeşleşmiş ama aslında günün her saatinde yenebilecek mucize yiyecek.
yanına en çok mayonezi yakıştırdığım yiyecek. bira ile iyi gittiği doğrudur.

çok çeşidi var aslında.

uzun ince doğranarak kızartılan versiyonunda burger king patatesini beğeniyorum ben. kimileri bu tip için french fries diyor ama french fries iki kere kızartılır, o yüzden dışı çıtır çıtır olur. frit diye de adlandırılır bazı ülkelerde.

parmak şeklinde diyebileceğim başka bi versiyonu da vardır. genelde bu tipi, “kendi hamburgerimizi yapıyoruz” diyen yerlerde yemişsinizdir. ingiliz tipi deniyor sanırım. genelde de baharatlandırırlar.

anneanne versiyonu dediğim kare kare doğranıp zeytinyağında kızartılan versiyonu vardır benim için. bunu çok severim. üstüne sarımsaklı yoğurt döküp yemek bence enfes bi şey.

bi rivayete göre de, sinir bozucu bir müşteriye gıcıklık olsun diye incecik dilimlenen patateslerin kızartılmasıyla cipsin elde edildiği söylenir.

en sevmediğim tip için de fazla gezmeye gerek yok.
(bkz:arby’s)
haşlanmış ve yağ dolu birşey yemek sizi memnun ediyorsa, sizi oraya alıyoruz.
hergün oğle arasında patates kızartması -ağzımın suyu akarak- diyerek arkadaşlarımın beynini yıkıyorum.