snowpiercer

izlediğim en güzel politik bilimkurgu filmlerinden birisi. hiç sıkılmadan izleniyor. bugün öğrencilerime izletince dedim eve gideyim sözlüğe yazayım. izlemeyen arkadaşlara tavsiye ederim. aşağıda da genel bilgiler yazıyor. orayı da internetten arakladım işte. belirtmeden geçemem tilda swinton yine döktürüyor.

yapımı : 2013 - abd , güneykore , fransa
tür : bilim kurgu , aksiyon , dram
süre: 109 dak.
yönetmen : joon-ho bong
oyuncular : chris evans , ed harris , john hurt , tilda swinton , jamie bell
senaryo : joon-ho bong , kelly masterson
yapımcı : park chan-wook , tae-sung jeong
diğer adı : le transperceneige

film özeti

2031 yılında, küresel ısınmayı durdurmak üzere yapılan bir deney yanlış gitmiş ve dünya yeniden buzul çağına dönmüştür. bu felaketten geride kalan az sayıda insan, snowpiercer adı verilen bir trende yaşamak zorunda kalmıştır. ancak trendeki insanlar yöneten ve yönetilen kesim olarak ikiye ayrılmıştır. sürekli ezilen arka vagon halkı, artık bu duruma bir son vermek istemektedir.
güney koreli ünlü yönetmen joon-ho bong'un ilk ingilizce film denemesi olan snowpiercer'da çok iyi bir oyuncu kadrosu bizleri bekliyor. captain america filminden hatırladığımız chris evans'ın başrolde olduğu filmde allison pill ve jamie bell gibi genç oyuncuların yanı sıra, john hurt, tilda swinton, ed harris gibi hollywood'un usta isimleri de yer alıyor.
sanırım ülkemizde vizyona girmedi ya da yeterli popülariteye ulaşmadı ki pek duymadım izleyeni. insanlığı ve politikayı, yaşamı çok güzel ele alan yapım.

--- spoiler ---

1,5 ay önce izledim filmi ama üzerinden bayağı film geçti. sonunu tam hatırlamasam da; son sahnelerde gerçekleşen trenin yani ''sahibi''nin chris evans olacağı çok bariz geldi bana açıkcası şaşırtmadıydı çok. ancak bütün arka tarafın ayaklanıp o upuzun destekle trenin diğer bölümlerine ulaşması, hele o çarpışma sahnesi enfesti... sırf tilda swinton'ın performansı için bile izlenebilir.

--- spoiler ---