sözde ermeni soykırımı

ermenistan tarafından sunulan belgelerin hepsinin sahte olmasından dolayı "sözde" dir. ermeni soykırım'ı diye bir şey yoktur. ermeni ayaklanmaları vardır , tehcir vardır.
ister sözde diyin isterseniz de farkı fiyatı. ama ne derseniz diyin ölenlerin geri gelmeyeceği bir süreçtir. bilgi sahibi olmadan yorum yapılmaması gereken bir konudur. kulaktan dolma bilgilerle bunu savunanı küçük düşüren bir hipotezdir sadece. (bkz:#131741)

özellikle de ermeniler müslüman öldürdü diye karşıma çıkanların tek kaynak sevdası içler acısıdır. çünkü osmanlıdan beri baskı altında yaşayan ortodoksların neler yaşadığını bilemeyecek kadar bencilsiniz. eşit yurttaşlık mantığını o zamanlar hazmedemeyip ortodoks mallarına göz diken müslümanları bilmezsiniz. bu karmaşada böylesine baskıyla yetişmiş, öfkeli ermeni çetelerinin sebeplerinin buralara dayandığını anlamazsınız. bu süreçte iki gözü dönüş tarafın olduğunu yani baskı altındaki ermenilerin öfkesiyle, sırf dini farklı diye dışlama sevdalısı, düşman belleyen müslüman ümmetini ayırd edemezsiniz. bu durumun anadolu soykırımı olduğunu diyemezsiniz. hal böyleyken ermeni soykırımı hiç diyemezsiniz. özellikle bu konu hakkında neyin ne olduğuna dair ufacık bir fikir edinmek istiyorsan yüreğine sor'u izlemelisin. osmanlı zamanında müslümanlar nasılda ezilmiş bir gör bakalım(!)

(bkz: ermeni soykırımı)
(bkz: ermeni soykırımının 98. yıldönümü)
(bkz: ermeniler)
(bkz: hepimiz ermeniyiz)

not : müslüman vurgusu yaptım diye alınanlar eksilerse zevk duyarım. ben sadece insandan bahsederim. sıfatı, kimliği, inanışı sikimde değil. öyle kendini sıfatlara bulamış ve bunları insanlığının önünde tutan kim varsa onlar düşünedursun. o da benim işim değil... gölge etme başka ihsan istemem
mustafa kemal atatürk tarafından da ! kabul edilmeyen soykırımdır. bu iddiaların türk halkına alçak ve iğrenç suçlama olduğunu ifade etmiştir. lisede tarihten 5 almakla ne ilgisi varsa artık.. * *


ermenistan'ın tüm derdi tazminattır. bunu dünyaya kabul ettirene kadar uğraşmaya devam edecekler. hayır benim anlam veremediğim , sen bu kadar mazlum edebiyatı yap , sonra git hocalıda azerileri katlet. yok böyle bir dünya.

(bkz: hocalı katliamı)

ayrıca , sen ermeni ol , ne mutlu türküm diyene !
tüm sözde veya gerçek soykırımlarda olduğu gibi sorun soykırım değil, kabul etmek ya da etmemek
belgede olduğu kesinleşmedikçe sözde muallakta kalacak soykırım. her iki taraf adına da belgelerle olan /olmayan bir çıkmaz bütünü.
iddia edilen 1,5 milyon insan , kayıtlara göre osmanlı dönemindeki ermeni sayısı ancak belki bu kadardır . komik .
ermeni kelimesini küfür olarak kullanan bir halkın, ermenilere soykırım yapabilitesi çok yüksektir. merhaba ben dünyanın en yüzeysel adamıyım.
ermenilerin ki ermenistan ermenilerinden bahsediyorum , türkiyeli ermenileri tenzih ederim , türkler için kullandıkları kelimeleri bilmeyenleri gösteren başlık olmuştur. en basitinden system of a down ? ın bir kaç parçası . kliplerinde itler ve türkler giremez yazıları . okul kitaplarındaki hakaretler , okulda öğretilenler ve küçük yaştaki çocukların beyinlerini bu hakaretlerle dolu sözlerle doldurmaları . faşizm ? aa pardon onlar haklı ben faşist ..
bu konuya tamamen nötrüm çünkü konu hakkında bilgim sıfır. anlayamadığım şey de tam olarak bu. en çok konuşanların genellikle konu hakkında en az bilgi sahibi olanlar olması.
maalesef kürt cetlerimin de alet olduğu sözde değil hakiki bir katliamdır utançtır!
tarihi bilgiye sahip olmadan hakkında konuşulmaması gereken konu. politik olabilir, bilemem. fakat gerçekliği kanıtlandığı takdirde bu konularda milli duyguların, insani duyguların önüne geçmemesi gerektiğini düşünüyorum. coğrafya kaderdir sözünü düşünün. bizler doğduğumuz toplumlara ait ediliriz, bizi yetiştiren onlardır. bizim düşmanımızı da dostumuzu da onlar belirler ve buna göre yaşamak zorunda bırakılırız. onların aksi bir görüşe sahipsek o toplum bizi artık bünyesinde barındırmak istemez.

benim söylemek istediğim başka bir şey ise soykırım tanımının ne olduğudur. bu tarz kesin tanımlar içeren kavramları konuşmaktan imtina etmemiz gerektiğini düşünüyorum. şayet böyle olaylar vuku bulmuşsa bunları o olayları gerçekten tarif edebilen kavramlarla açıklamalıyız. türk dil kurumu'nun tanımına göre soykırım; bir insan topluluğunu ulusal, dinsel vb. sebeplerle yok etmektir. cambridge dictionary'ye göre de genocide; the murder of a whole group of people, especially a whole nation, race, or religious group. yani bir milleti, bir ırkı ya da dini bir grubu tamamıyla katletmek manasına geliyor. yani o milletten geriye bir kişi bile kalmıyor, soyunu kırıyorsun kelimenin tam anlamıyla, o soyu yok ediyorsun. tanımlar ortada. hali hazırda dünya üzerinde bağımsız bir ermeni devleti bulunmakla birlikte, dünyanın çeşitli ülkelerinde ve türkiye'de de ermeniler yaşamakta. dolayısıyla o tarihte yaşanan olayla ilgili bilgiye vakıf olmasam da soykırım kavramını her ne yaşanmışsa bu yaşananlar için kullanabilir miyiz? sanırım, hayır.