tarabya

boğazın en güzel yerine konuşlanan semt. çocukluğumun geçtiği denize 20 adımlık bahçeli evimizi özlediğim yalılarıyla bir döneme damgasını vuran taverna hayatıyla küçücük koyu ve büfeleriyle orduevi ve grand tarabya oteliyle hatıralarda kalan yer en eski sakinleri rumlardan büyükelçi ve konsoloslardan oluşurken yanlış iskanlarla popülasyonu bozulmuştur. eski tadı tuzu olmayan virane bir semte dönmüştür.
monopoly'de alınınca çılgın gibi sevindiren yer.
yeniköy ile birlikte avrupa yakası'ndaki en sevdiğim boğaz semtlerinden biridir tarabya. çocukluğumun bir kısmı yeniköy ve tarabya tepelerinde ve sahillerinde geçmiştir...

adı grekçe therapia'dan gelir ki, " terapi" yani " sağaltım", " tedavi", "iyileştirme" sözcüğü de bununla ilintilidir. adının kökeninin mitolojik bir efsane ile ilintisi vardır.

cumhurbaşkanlığı'nın meşhur "huber köşkü" de tarabya'dadır.

bir zamanlar osmanlı son döneminden cumhuriyet'in ilk yıllarına uzanan tokatlıyan (tokatlian)'ın pera'daki kışlık tesislerinin yazın taşındığı bir mekandan, otelden, tokatlıyan oteli'nden (tokatlian therapia) daha sonra tarabya oteli'ne dönüşecek yapı da tarabya'da bulunmaktaydı. bu tarabya oteli de, dönüşe dönüşe günümüzdeki "the grand tarabya" halini aldı.

bilenler bilir, eskiden "lido" denen yerden denize girerdik boğaz'ın tertemiz zamanlarında.

cami yıkılsa da mihrap yerinde misali, geçmişteki güzelliği azalsa da, istanbul'un nadide semtlerinden biri olma özelliğini korumaya çalışan tarabya, sarıyer'e bağlıdır.