pier paolo pasolini

italyan yönetmen.

salo o le 120 giornate di sodoma'sı, mamma roma'sı, la rabbia'sı, teorema'sı; hayatı, ölümü, düşünceleri ile aklıma ve yüreğime kazınmış güzel adamlardan bir tanesi.
yönetmenliğinin yanında yazarlığı, şairliği ve senaristliği de vardır. hatta 1960 yapımı il gobbo filminde aktörlük yapmıştır. bütün bunların yanında, italyan komünist parti üyeliği (1949 da partiden ihraç edilmiştir) olan, devlete, dine, aile kurumuna, kısacası yerleşik burjuva değerlerine yönelik keskin eleştiriler yönelten militan bir entellektüeldir. hayatı, tıpkı oscar wild ın hayatı gibi, skandallar, davalar, ve kendisine yönelik linç kampanyalarına karşı mücadele etmekle geçmiş, sonunda bir nefret cinayetine kurban gitmiştir. accattone, teorema, decameron ve bir kısmı kapadokyada çekilen medea, pasolini sinematografyasından aklıma ilk gelenler.
salo o le 120 giornate di sodoma filminden sonra öldürülmüş italyan yönetmen. filmlerinde fazlasıyla kilise ve din eleştirisi barındırması ölümüne giden yolu hazırlamıştır. sanat özgürdür, özgür kalacaktır anlayışını hiçbir zaman anlayamamış katiller tarafından öldürülse de pasolini ismi hala sinema dünyasında adı sıkça zikredilen ve saygı duyulan yönetmendir.
ve bilmiyorsunuz ama hala yaşamaya devam ediyor. siz öldürenler nerdesiniz? siz çünkü öldünüz ama pasolini yaşıyor.
öldürülmeseydi acayip iyi filmler yapacağına inandığım 2 yönetmenden ilki. diğeri ise yine genç yaşta ölen rainer werner fassbinder