teleskop

william bourne> hans lippershey>galileo galilei şekline icat edilen astronıminin olmazsa olmaz gözlem ekipmanı. çocukluktan beri ilgi saldığım! evren gözlemi merakımdan dolayı bu sıralar aşırı derecede ilgilenmekteyim kendilerinden. hobi olarak astronomiye başlamak için ilk önce dürbün önerilir. zira teleskopu gökyüzüne çevirince öyle hemende istediğiniz cismi ya da gezegeni bulamıyorsunuz yani kolay değil, yani öyle bir yanılgı durumu var. aynalı ve mercekli olarak ayrılıyor. aynalı teleskoplar aşırı masraflı ve bakımı uğraş isteyen ekipmanlardır. onun için hobi olarak başlayacaklara en son seçenek sunulur, ha paranız varsa alın tabi canım. aynalılar görüntüyü ters gösterirler ama koca evrende bunun hiç bir önemi yoktur. mercekli olanlar bir nebze ucuz! olsa da geliştikçe bunlarda fiyatlarda uçuklatır. görüntü düzdür. rahat rahat dikiz yapabilirsiniz.*
amatör astronomlar için teleskop bir nevi oyuncak, evrenle iletişime geçebildikleri bir sembol gibidir.
profesyönel * astronom/astrofizikçiler için, boyutları kadar işlevleri ve kullanışlığı ile çeşitlendirilebilen, kullanılacağı alana bağlı olarak konumladırılmasının ve tüm teknik teçhizatın ince ayarlarının kontol edilmesi gereken, evrenden gelen sinyalleri toplama aletleridir..

kısaca elektromanyetik tayftan bahsedecek olursak,
radyo dalgaları, mikrodalgalar, milimetre dalgalar, kızıl öte, görünür bölge, morötesi bögle, x-ışınlar ve gama ışınları olarak, dalgaboyunu büyükten küçüğe doğru sıraladığımızda her bir bögle için farklı türde ve boyutlarda teleskoplar gerekmektedir.

william maxwell, 1900'lü yılların başında radyo dalgalarının ışık hızında hereket ettiğini ispatlaması ile, tüm ışık türlerini elektromanyetik dalgalar ile tanımlamaya başlanmıştır..

kuantum fiziğinin gelişmesi ile aristo'dan beri ışık hakkında yapılan açıklamaların yerini, ışığın hem parçacık hem de dala özelliği gösterdiği ortaya çıkartılmıştır.

insan gözü 5500 a * dalga boyuna * duyarlıdır, ve elektomanyetik tayfın çok dar bir alanını görebilir *. elektronik dedektörlerin, kuantum optik sistemlerinin geliştirilmesi ile şu an yukarıdaki em* tayfın tümünü farklı teleskop ve farklı dedektörler ile gözlememizi ve bu sayede evreni daha iyi anlamamıza olanak kılmıştır..

yer yüzeyine kadr ulaşabilen radyo dalgaları için, radyo teleskopları * kullanılırken, em tayfın daha kısa dalga boylu böglelerine gidildikçe * ör. gama ışınları, atmosfer sönümleme özelliği gösterir bu sebeple gama ışınlarının tespiti için atmosfer dışı gözlemlerin yapıldığı uydu/uzay teleskopları kullanılır.

evrenin tüm özelliklerini sadece kaynakların yayınladığı ışığı inceleyerek elde eden bilim insanları, farklı dalgaboylarında * ışınım yapan kaynakların birlikte incelenmesinin daha çok önemli olduğu sonucuna varmışlardır. bu sebeple çoklu dalgaboyu gözlemleri yapılmaktadır.
uyduların tespit ettiği kaynakları, diğer spesikif uydu teleskopları ve yer yüzü teleskopları * ile birlikte gözleyip, kaynağın fiziksel özellikleri hakkında geniş bilgi edinmemize ve yapılan çalışmaların tümünün ortak bir amaca hizmet etmesine * olanak sağlamaktadır..

yer altında yapılan denyler *'de fiziğin farklı alanı da olsa, tüm fizik alanlarında olduğu gibi evrenin özelliklerini inceler..
gök cismi gözetleme amaçlı kullanılan alet.