the 100

sayıyla the 100. bugün izlemeye başladığım ve fena saran bilim-kurgu ve macera dizisi. konusu şöyle:

97 yıl önce nükleer armageddon, dünyanın büyük bir kısmını yok etmiş, birçok medeniyeti çökertmiştir. hayatta kalan 12 farklı ulustan, toplam 400 kişi ise dünyayı terk etmiştir. yıllar içinde uzayda kaldıkları bu yerde 3 nesil yetişmiştir ve insan sayısı 4000'e ulaşmıştır. bu gruplarda ölüm cezası ve nüfus kontrolü gibi sert uygulamalarla kurulan bir düzen vardır. şimdi kaynakları tükenme noktasına gelmiştir ve bu 12 grup, bir araya gelip tekrar hayatta kalmanın yollarını aramaya başlarlar. çözüm olarak elbette ki dünyaya dönmek akıllarına gelir fakat dünyanın halen yaşanabilir olup olmadığını bilmemektedirler. bunu test etmek için de 100 adet mahkum genç insanı dünyaya gönderirler. kimi uzayla bağını koparmak isteyen, kimi hükümetinin verdiği görevi yerine getirmek isteyen bu gençler arasında daha gelir gelmez gruplaşmalar, lider olma çabaları, sürtüşmeler başlar. fakat onların aralarındaki bu farklılıkları aşmaları; bir yığın bilinmezlik ve tehlikeyle dolu olan yeryüzünde hayatta kalmaları için iş birliği yapmaları gerekmektedir.

merak edenler için: http://www.dizist.net/dizi/the-100/
eminim diziye başlayan çoğu kişi genç kadroyu görünce ergen dizisi deyip 2-3 bölümden sonra izlemeyi bırakmıştır. * devam edenlere ise yavaşca bağımlılık yapmıştır.
yalnız dizinin başlarında finn karakterinin ölmesi hiç iyi olmadı yakışıklı çocuktu. lexa'nın ölümünde ise göz yaşlarımı tutamamıştım, o da harbi kadındı. dizinin başrolu clarke'ı bi türlü sevemesemde diğer karakterlerle çok iyi gidiyor bence dizi. yeni sezonu heycanla bekliyorum.