tim berners-lee

8 haziran 1955 londra doğumlu world wide web (www)'i bulan ingiliz bilgisayar profesörü. diğer bir deyişle internetin mucidi.

interneti hiçbir kâr amacı gütmeden yapmış, patentini almamış ve karşılığında para istememiştir.

kendisi internet'in şu anki hali hakkında şöyle demiştir: "hayalimdeki internet bu değildi. daha ziyade herkesin özgürce içerik gireceği, paylaşabileceği ve ifade özgürlüğünü kullanacağı bir ortamdı. şimdiyse bilgi kirliliğinin yuvasına döndü. ekonominin içine işledi. politik yönlendirmeler için silaha döndü. internete erişim sağlayan ana kapılar büyük platformların tekeline girdi ve onlar da bilgiye erişimi istedikleri gibi yönlendirebiliyor, bundan kar sağlıyorlar. çözüm olsa da kısa vadede zor gibi gözüküyor"

bir başka konuşmasında da - ki doğruluğundan emin değilim - şunları söylemiştir: "eğer world wide web'in tüm internetin yerine geçeceğini ve tamamen şer yuvası, pornografi dolu bi yer olacağını bilseydim hiç elimi sürmezdim. ellerim kırılsaydı da ilk web sunucusunu yazmasaydım keşke; çok pişmanım. kendimi sürekli suçluyorum ve tek dostum artık içkim, sigaram bi de facebook'taki ilkokul arkadaşlarım"

insanlık kültürüne katkılarından ötürü 2004 yılında tim berners-lee'ye ingiltere kraliçesi tarafından sir unvanı verilmiştir.