ucuz hayatlar

sıradan insanların sıradan kılığa girmiş ölümlerinin- bir nedene bağlanma gereği bile duyulmadan- sıradanlaştırılmasıyla elde edilen hayatlardır. bi nevi insan hayatı. başrol oyuncusu kimi zaman dokunulmazlık zırhıyla kuşanmış bir devlet memurudur, kimi zaman pahalı arabalar koleksiyonundan birini sayenizde hiçe saymış bir zenginin hızlı oğlu, kimi zaman öldürmenin de bir hata olabileceğini savunan '' savcı '' dır. ama asıl ucuz olan ne biliyor musun; '' beş kuruş vermeden satın alınan ve bilinen tüm değer yargılarını hiçe sayan adalet '' tir.
modern family'nin son bölümünü izledim az önce...
--- spoiler ---
adamlar trafik kazası atlatıyor* ve ondan sonra hepsi bir travma halinde hayatı yeniden sorguluyorlar, perspektifleri değişiyor falan...
--- spoiler ---

şu ana kadar dört kere trafik kazası geçirmişim*, savaşa 4km. uzaklıkta bombaların patlamasıyla camların titrediği bir merkezde falan çalışmışım, onlarca deprem yaşamışım* falan hiç böyle sorgulamalara girdiğimi hatırlamıyorum ucuz kurtuldum deyip yoluma devam ettim hep.

hatta dün yaşadığım yerde deprem oldu. sadece kafamı kaldırıp elektrik kesilecek mi diye sakin sakin yerimden kalkmadan bekledim. işin garibi hoşuma da gitti*. sonra annemin haberi olmuş iyi misin demek için aramış. dikkat et falan diyor. tamam çok takılmam bu ara depremci meleklerle falan dedim gülüştük kapattık telefonu.

bizim hayatımız değersiz kardeşim tesadüfen yaşıyoruz.