vefk

tilsımlı kare demektir. aynı toplamı ya da aynı anlamı veren, birçok karelerden meydana gelmiş, tek bir büyük karenin içinde, sayılar ve harflerin oldugu tablodur. kısaca tesirli dua diyebiliriz.
kare,üçgen, daire şeklinde olabilir. en çok kare şekli kullanışlı olduğu için tercih edilir, buda tekli ve çitli olarak ayrılır. 3'lü,4'lü,5'li,6'lı,7'li,8'li,9'lu vefk çeşitleri en çok kullanılanlarıdır. bunlarda 7 gezegene,7 güne ve 7 özel saate aittir.
vefk yazımında, temel mantık vefkin içindeki her bir haneye yerleştirilen ayet,esmaül hüsna,isim vb. şeylerin sayısal değerlerinin her bir hane sağdan sola,yukarıdan aşağıya ve çaprazlama toplandığında hep aynı toplamı vermesidir.
bir diğer hususta astrolojik açılar,ayın konumu, ay ve güneşin burç konumları, vefkin ait olduğu yıldızın başta saydığım etmenlerle uyumu gibi daha bir çok faktörün bir araya getirilip, uygulamaya başlamak için doğru zamanın belirlenmesidir ancak bunların hepsi dikkate alınırsa yıllarca doğru zamanı beklemek gerekebilir. alimler sadece bir kaç elzem faktörün dikkate alınmasını caiz bulmuşlardır.