yazı tura

uğur yücel 'in yazıp yönettiği, başrollerinde kenan imirzalıoğlu ve olgun şimşek 'in oynadığı 2004 yapımı film.
hayalet cevher ve şeytan rıdvan, aynı dönemde askere giden ''kendilerine göre hayalleri olan'' iki genç. yolları güneydoğu'da kesişen bu iki gencin hayatı basılan bir mayınla alt üst oluyor.

ben uğur yücel 'in böyle bir filmi olduğunu atlamışım, yeni izleme fırsatı buldum. seçilen karakterler, çok bizdenler aslında. film zaten burada etkileyicilik kazanıyor. kenan imirzalıoğlu ve olgun şimşek 'in yanında kadroda engin günaydın , erkan can , ahmet mümtaz taylan da yer alıyor. gözünüzü çapaklandıran, biraz göze batan bir çekim tekniği kullanılmış ama uğur yücel 'in buradaki amacının dijitallikten biraz uzaklaşıp, bizi olaya daha yakın kılmak isteyişi olduğunu düşünüyorum. bu arada filmde bir ''homoseksüel abi'' rolü var ve teoman kumbaracıbaşı ile can buluyor. bu rol kendisinin ilk uzun metraj filmiymiş ve role hazırlanışını şöyle anlatıyor:

''ortaya koymam gereken karakteri test etmek için sokakta çok çalıştım. saçımı başımı yaptırıp istiklal caddesi’nde yürüdüm, bağdat caddesi’ne çıktım. sırf konuşma bahanesi olsun diye, insanlara yol sordum. taksiye, otobüse bindim. tepki almak istiyordum çünkü. laf atılması -tabii oyunculuk anlamında- çok hoşuma gitti. demek ki o kadar iyiydim. zaten kendi içinizdeki kadın tarafı bulursanız, bunu yansıtırsınız. bir eşcinseli canlandıracağınız zaman, eşcinsellerin de kabul edeceği bir eşcinsel olması lazım. nasıl farklı farklı heterolar varsa, farklı farklı homoseksüeller var. birisi kırıtırken, öteki kırıtmıyordur. ben ikincisini his olarak daha doğru buldum. eğer izletebildiysem, ne âlâ...''

bu film, hayatın yazı ve turası.
beklentilerinizi yüksek tutmadan izleyin.

--- spoiler--- --- spoiler ---

abisinin gay oluşunu kabullenemeyn bir kardeş cevher... sindiremiyor bir türlü ama abisinin dayak yediğini görür görmez de fırlıyor yerinden, değil saniye, salise düşünmeden kafa kesiyor abisi için.
aslında biz de kendi içimizde böyleyiz, bölük börçük görünen ama ilmek ilmek sımsıkı olan.

*

--- spoiler--- --- spoiler ---