against all odds

phil collins'in uhdemde en çok sevilen 1984 çıkışlı çalışması.
glee adlı tv dizisinin dördüncü sezonunda darren criss'in canlandırdığı blaine anderson karakteri tarafından coverlanan şarkı.
önce derin bir nefes alıyoruz ve...

robert mitchum, jane greer ve kirk douglas'ın oynadığı ve jacques tourneur'un yönettiği 1947 yapımı out of the past'in, taylor hackford'ın yeniden çektiği ve üçgende bu sefer jeff bridges, rachel ward ve james woods'un oynadığı 1984 yapımı film. ilk filmin yerini tutmasa da izlemesi keyifli bir kara film örneğidir. rachel ward ve jeff bridges'in çekicilik konusunda tavan yaptığını da ekleyeyim.

phil collins'e gelince. benim de solo çalışmaları içinde en sevdiğim parçalarından biridir. collins, eşi için yazdığı bu parçayı aslında 1981 albümü face value için yazmış. fakat albümdeki ballad sayısı arttığı için koymamayı tercih etmiş. 1984'de taylor hackford'ın bu film için kendisinden parça istemesi üzerine elden geçirip iki günde de kaydedip against all odds (take a look at me now) olarak ortaya çıkarmış. bu parçayla collins grammy'de en iyi erkek vokal ödülünü aldı.

80'lerin en ünlü parçalarından biri olmakla beraber çoğunluk mariah carey versiyonu ile tanınıyor. 90 sonrası amerikan soul müziği ile barışık olmadığımdan dolayı dişlerimi kamaştırsa da, sezarın hakkı sezara, hiç de fena bir iş çıkarmamışlar.
mariah carey, westlife ve hatta glee gibi cover konusunda abartmış ne kadar isim varsa hepsinin söylediği bayık şarkı...