agnes varda

bugün 90 yaşında hayata gözlerini yuman fransız fotağrafçı ve yönetmen. klasik film formunu reddeden ve tabuları yıkan "fransız yeni dalgası"nın öncülerindendir. fransa'nın en feminist figürlerinden birisidir.

uzun metrajlı ilk filmi olan clèo de 5 á 7 filmini 1961 çeken varda la pointe courte, sans toit ni loi ve les glaneurs et la glaneuse gibi birçok önemli filmi sinema dünyasına kazandırdı.

agnès varda jr ile birlikte yönettiği 2017 çıkışlı fransa yapımı belgesel filmi visages villages filmi ile son kez bir yapımda yer almıştır. varda ve jr'nın fransa kırsalında dolaşırken karşılaştıkları insanların portreleri anlatan film, ilk gösterimini 2017 cannes film festivali'nde gerçekleştirip burada cannes altın göz belgesel film ödülü kazandı. belgesel ayrıca, 90. akademi ödülleri'nde en iyi belgesel film kategorisinde adaylık elde etmiştir.

daha geçen hafta istanbul'da "agnès varda hakkında her şey" isimli etkinlikte 30 filminin gösterimi yapılmıştı. kanser sebebiyle ağırlaşan rahatsızlıkları dolayısı ile istanbul'a gelemeyen varda istanbul'daki sinefillerine şöyle tatlı bir mesaj yollamıştı.

https://twitter.com/Filmmor_/status/110...