ainurun müziği

tolkiennin silmarillion kitabının en güzel bölümlerinden biri.
quenya elfçesinde ainulindale olarak adlandırılan silmarillion'un ilk bölümüdür, orta dünya'nın ya da diğer bir adıyla arda'nın yaradılışını konu alır. adından anlaşılacağı gibi arda, müzik ile yaratılmıştır ve var olan her şeyin, kader ve zamanın ulu bir müzikle tecelli etmiş halidir.

nesirden çok nazım özellikleri gösteren bir düz yazıdır.

ilk kısımda ainur'un müziğin harmonisiyle benliklerini kavramları ve birbirlerinde bulduklarıyla yine birbirinde olgunlaşmalarını işler. bu süreçten sonra da tek olan eru'nun bütünleştiriciliğine kavuşmalarını anlatır.

ikinci kısımda ise ruhsal kardeşlerinin var oluşlarını anlamayarak ve kendi icra ettiğinden başka olanlara kibirlenerek kendi içine kapanan bir ayna gibi karanlığa boğulan melkor'un müziğin ahengini bozuşu anlatılır.

üçüncü kısım eru'nun yeni bir tema ile melkor'un gürültüsünü bastırmaya çalışması ve ardından ikinci bir tema daha sergileyerek melkor'un gürültüsünü de içene alması ve onu da müziğin ahengine dahil edip kusurlarını törpülemesidir.

böylece varoluş tüm güzel, iyi, çirkin ve kötü yanlarını bir arada barındırarak tekamül etmiştir. nitekim eru'nun da dediği gibi melkor bile ahengi bozarak ancak yine eru'nun iradesini sergilemektedir.

sonunda da eru, ainur'u arda'ya yollar.