altın yumurtlayan tavuğu kesmek

kıssadan hisseli, bol mesajlı bir hikayedir. kısası şöyle, adamın tavuğu altın yumurtalar yumurtluyor, adamın daha çok paraya ihtiyacı var, o yüzden tüm yumurtaları almak için tavuğu kesiyor.

bu hikayenin en önemli mesajı, lise biyoloji derslerinin önemine vurgu yaptığı son bölümüdür. eğer tavuğun sahibi birazcık biyoloji bilseydi, tavuğun yumurtaları bünyesinde barındırmadığını, bunların oluşmasının vakit aldığını da bilir, tavuğun içinde fazla fazla altın yumurtalar olmadığını akıl eder ve tavuğu kesmezdi. işte bu hikayeden anlıyoruz ki, lise öğrencisiyken aslında hepimizin sarf ettiği "ulan bu tavuğun üreme sistemi, kurbağanın sindirim sistemi falan bunları öğrenmek ne işimize yarayacak anunuagoyim" tarzı cümleler çok acı, çok yanlış cümlelerdir.

mesela o dersleri okumamış olsak, ve altın sıçan bir kurbağamız olsa mazallah kurbağının içindeki tüm altını almak için hayvanı plöp diye ortadan ikiye ayırırdık, ama gel gör ki hepimiz kurbağının beslenmezse altın sıçamayacağını bildiğimiz için kurbağayı kesmez, beslemeye devam ederiz.

ek olarak, duruma salt para olarak bakarsan evet, aptallıktır, geleceği düşünememektir tavuğu kesmek, ama söz konusu tavuktan nefret etmek için geçerli sebepler varsa, altın yumurtlayan tavuk değil altın yumurtlayan deve kuşu olsa gene kesilir o.

bir ukdeyi doldurmanın daha mutluluğu içerisindeyim arkadaşlar.