ama evlisin

yıldız tilbe'nin 2003'te çıkardığı 7. albümü yürü anca gidersin albümünden bir şarkıdır. şarkıda derin bir isyan vardır, evli bir adama aşık kadını, adamın ona ait olamayışını anlatmaktadır. her yıldız şarkısı gibi bu şarkının da elbet hikayesi var. bu sıra gündemi de meşgul etmektedir. kime yazıldığı, neden yazıldığı dikkatimi çekmiyor da yıldız'ın bu şarkıyı yazdığı adama hangi duygularla yazdığı beni fena sarsıyor.

şarkı sözleri:

aşktan utandım konuşamadım
yüzüne bakamadım yanyana iken
oysa her gece düşündüm
ağladım zaman zaman

neler söyledim duymadın
yıldızlar gece ay ve ben
kulaklarımda çınladığın
gülüşünle gel
bu kadar yeter
sev artık zalim duracak kalbim

ama evlisin benim değilsin
yıllar önce nerdeydin çok geciktin sevgilim

sevemedim seni, öpemedim seni
konuşamadım, sarılamadım,
ama çok sevdim, hergün düşündüm,
nasıl istedim seni bilemezsin sen

konuşmayı isterdim, saatlerce günlerce
dokunmayı isterdim, ellerine yüzüne
uzanmayı isterdim, aynı yastığa senle
bitirmeyi isterdim, hayatımı seninle

ama evlisin benim değilsin
yıllar önce nerdeydin çok geciktin sevgilim
yıllar önce nerdeydin çok geciktik....

3-5 yıl önce de yıldız'ın bu şarkıyı yazdığı adamla karşılaştığı anda neler hissettiğini anlatan bir açıklama yapmıştır. fakat kime yazdığını da bir türlü söylememişti. betimlemeleriyle insanın gözlerini dolduran açıklaması şu şekildedir:

"geçen gün kimi gördüm biliyor musunuz? ama evlisin şarkısını yazdığım kişiyi. onu düşündüğümde ay yerini değiştirirdi, yıldızlar yerinden kopup hızla yeryüzüne düşerken asılı kalırdı yakın gökyüzünde. çiçekler konuşur beni teselli ederdi, gözyaşlarımı silerdi yalnızlık. içimin yangınına su yetmezdi, söz geçmezdi arzularıma, ne tuhaf şu aşk. anılarıma gittim, döndüm. içimde kendime karşı acımayla karışık bir şefkat hissettim. 'yazık sana’ dedim bana ve tebrik ettim kendimi; ondan vazgeçtiğim için, güçlü hissettim, iyi yaptığımı anladım. ondan sonra hiç aşık olmadım. hislerim beğeniyi geçmedi. boşanmış, özgürmüş, yapayalnızmış, üzüldüm onun adına. hislerim değişmiş. ona olan aşkımın yerinde yeller bile esmiyor. ay yerinde, yıldızlar da öyle. çiçekler suskun, içimin yangını küllükten çıkmış, arzularım yok. eski bir komşuyu gördüm sanki, taşınmış gitmiş kalbimden. zaman gerçek bir ilaç, iz bırakmıyor nerdeyse. hem de bedava… ilk defa böyle aşık olmuştum, geçecek derlerdi de inanmazdım, geçmiş. ben de geçmişim. şimdi iyiyim, kendimle yalnızlığımın eşliğinde. işte böyle…"
-yıldız tilbe

nasıl ortaya çıktı bilinmez ama geçtiğimiz hafta bu şarkıyı kime yazdığı ortaya çıktı. baya baya tüm haberlerde yerini aldı. ünlülerin fotoğrafçısı olan ali eşitmez'e ithafen yazılmış şarkı. haber ise şu şekilde:

"ali eşitmez için 2002 yılında 'ama evlisin’ şarkısını yapan tilbe, bir röportajında evli birine âşık olduğu için çok üzülüp kanser olduğunu açıklamıştı. ünlü müzisyen verdiği röportajda o dönem eşitmez’e olan aşkını şu sözlerle anlatmıştı: “Âşık oldum, adam evli çıktı, benim değildi. çok üzüldüm. ölüyordum. şaka değil! onu düşündüğüm zaman içimde bir şey vardı büyüyordu, hissediyordum. bir gittim hasta çıktım, iyi mi? hastaneye yattım, düşünmemeye çalıştım, attım o içimdeki kötü şeyi elimden geldiğince. sonra adamı unuttum, rahatladım allah’ıma bin şükür. Âşık oldum mu, çok derin yaşıyorum aşkı. yine öyle sevebilirim. ama kimseyi öyle sevmek istemiyorum."

şarkının da telif haklarını hep saklı tutmuş kimseye vermemiş, 2015 eylül'de kara murat isimli bir şarkıcıya vererek albümünde söylemesine izin vermiş. tabiki şarkıyı berbat etmiştir. yıldız'ın istediği gibi amacına ulaşarak şarkı sıradan bir şarkı olarak tarihe geçti zannedersem.

*