anti

rihanna'nın yeni albümü. rihanna gibi bir ismi yorumlamazdım ama müzik tarihinde en kısa sürede platin olan şaheser bu mu cidden?

albümün yapım aşamasına hakim değilim ama oldukça hızlı ve olabildiğince rastgele olduğu çok açık ve bu kadın yıllardır albüm yapmıyor. rihanna albümünde bir bütünlük yakalamayı beklemiyorum ama ciddi anlamda albüm toplama albüm gibi. mesela tame impala'nın same old mistakes'ini alıp olabilecek en kötü şekilde söyleyip koymuş, florence and the machine'in only it for night'ını alıp remixleyip* goodnight gotham şeklinde yapıştırmış tabii bunlar sadece benim yakalayabildiklerim, kim bilir daha neleri kopyala yapıştır yaptı, tamam senden eşsiz olmanı beklemiyorum ama karaoke yapıp albüme almak ne allah aşkına? daha önce de yazmıştım, albümde sırf sza gibi bir isim var diye dinlemeye başladım, birlikte yaptıkları consideration'ı baya sevdim, çıktığı gün platin olduğunu falan okuyunca ilk parçanın gazıyla beklentim baya yükseldi ve önyargımı yıkıp açıp bir dinleyeyim dedim ama bu ne ya? cidden bu kadar yıldır piyasadasın köpek gibi para kazanıyorsun etrafında milyon dolarlık yapımcılar var neyi denemek istedin, kimse sana dur demedi mi? ilk parça dışında tüm albümü sildim ve bir daha kulak zarımın böyle bir işkenceye maruz kalmaması için elimden geleni yapacağım.

1/10

dinlemeyin.
dinlemeyin. basma kalıp albümlerden bıkmadıysanız dinlemeyin. basma kalıp her albüm kendini tekrarlayan sevdicek şarkıcı olsa da dinlemeyin!?.ama tarzının dışına az ya da çok çıkmış birşeyler denemeye kalkanları dinleyin*. rihanna yavaştan yeni birşeyler denemiş gerisi nasıl olur bilmem ama çıtayı yükseltirmi bilinmez şu ana kadar yaptığı en iyi albümünü yapmıştır. çok abes kaçamaz ama hande yener bukalemunu da böyle başlamıştı ve iyi işler de yapmıştı. kesinlikle olmuş anti. 8/10
rihanna'nın bu kadar bekletmesinin sebebinin "en iyi" albümü yapmak değil de bir türlü güzel şarkılar yazamamak olduğunu düşünüyorum. zira anti çok iddiasız bir albüm.
rihanna popüler kültüre hizmet eden bir insan. ne olursa olsun yapacağı şey birçok insana hitap etmeli. ama şarkıların hiçbiri yeterince cathcy değil.
iyi düşünüp "farklı bir şeyler denemek istemiş" dersek de albüm fena değil. yerden yere vurulacak bir albüm hiç değil. ancak bir hayal kırıklığı yaşatabilir.
albümde ilk çıktığı günden beri dinlediğim şarkılar var;
sama ol' mistakes bir cover. güzel olmuş. chill havası hissediliyor.
higher kısa bir şarkı. rihanna yerinde olsaydım bu şarkıyı canlı performanslarımda ana şarkıdan önce giriş olarak söylerdim. arkasındaki melodi hoş.
desperado en rihanna diyebileceğim şarkı. en cathcy de bu. single olmalı.
düet yine iyi değil. rihanna düetlerini genelde sevmem. gitti düet'i single yaptı bir de.
love on the brain güzel. vokali değişik kullanmayı tercih etmiş. single olabilir bu da.
never ending dido imzalı diye hatırlıyorum. çok şeker bir parça. yolda yürürken dinleyin efendim.
diğer şarkıları ikinci kere bile dinlemedim. yorum yapamayacağım.

genel olarak pop müzik açısından da güzel olmayan, deneysel olarak da farklı bir şeyler sunmayan bir albüm. dinletiyor mu kendini, evet. ama ben katy perry, lady gaga, rihanna gibi şarkıcılardan madonna'nın ray of light'ta yaptıkları sihri yapmalarını bekliyorum. bak o hem farklı hem deneyseldi. mükemmeldi.
6/10 riri. biraz daha çalış bakalım.
bir depresif metal grubu. çok kaliteli müzik yapıyorlar.
rihanna'nın en başarılı albümü

müziğe uzun bir ara veren rihanna anti adını verdiği 8. stüdyo albümünü 28 ocak 2016 tarihinde çıkardı. albüm çıkalı uzun zaman oldu ama ben hala ilk çıktığı zaman gibi severek , bayılarak dinliyorum. bu kadar ara verdikten sonra ortaya ne çıkacak diye ben de herkes gibi merak ediyordum ve beklentim de bi hayli yüksekti. ortaya çıkan sonuç ise beklentilerimin bile üzerinde bi albüm oldu. anti albünü rihanna'nın diğer albümlerinden ayıran en önemli özelliği kendini tekrara düşüren ucuz ve basit şarkılar barındırmaması (work hariç). şarkı sözleri , altyapılar her şey harika. rihanna için büyük bi riskti bu albüm ama karşılığını aldığını düşünüyorum. albümde en sevdiklerim (bkz: consideration) (bkz: higher) ve (bkz: love on the brain)
work gibi çöp bir şarkıya yer veren ancak kanye west ve paul mccartney ortaklığı four five seconds'ı albüm dışına bırakan 10 üzerinden 0 verdiğim rihanna albümü. sözler, müzikler öyle uyumsuz ve vasat ki; neye anti olduğu nasıl bir protest yanı bulunduğu hala anlaşılamadı.

buna rağmen tonla ödüle aday gösterilen albüm, lemonade gibi sıfır hit çıkaran bi albüm nazarımda.