antonio vivaldi

antonio vivaldi (d. 4 mart 1678; venedik - ö. 28 temmuz 1741; viyana), italyan barok klasik müzik bestecisi, virtüöz kemancı ve rahip. "kızıl rahip" lakabıyla tanınan vivaldi, beş yüzden fazla konçerto bestelemiştir ve konçertonun babası olarak anılır. en bilinen eseri, dört mevsim konçertosu adlı eseridir. * her konçerto için bir sone yazdığı düşünülür. *

spring*


1. kuş sesleri ve pınarların şırıltıları eşliğindeki doğa manzarası şimşek ve gök gürültüsüyle bozulur, ve sonra saka kuşları cıvıldamaya kaldıkları yerden devam ederler.
2. keçilerin başındaki çoban, köpeğin ısrarcı havlayışına aldırış etmeden huzur içinde uyur.
3. perikızları ve çobanlar bir gaydanın müziği eşliğinde dans ederler.

summer* http://ayisozluk.com/lnk/a7e017

1. yakıcı güneş yüzünden herkes uyuşuklaşır. sadece kuşlar (guguk kuşu, üveyik) şarkı söylemeye devam eder. önce hafif bir batı rüzgarı*eser, ardından kuvvetli bir poyraza dönüşür. yaklaşan fırtınayı farkeden çoban korkar ve ağlamaya başlar.
2. şimşek ve gök gürültüsünden korkmuş çobanın etrafını sinekler ve eşek arıları sarar.
3. fırtına kopar ve ürünleri mahveder.

autumun*


1. köylüler şarkı şöyleyip dans ederek eğlenirler-bazıları içer. bacchus'un kadehi elden ele dolaşır.
2. sarhoş olmuş dansçılar uyuyakalır.
3. avcılar toplanırlar, silahlarını ve köpeği yanlarına alıp ceylan avına çıkarlar ve sonunda avı yakalarlar. vurulan ceylan kaçmaya çalışır ama kaçamaz, ölür.

winter*


1. dondurucu soğuğun ortasında korkunç bir rüzgar çıkar. insanlar ısınmaya çalışsalarda soğuktan dişleri çarpar birbirine.
2. dışarıda yağmur başlar; evlerde şominenin ateşi sıcaklık ve huzur verir.
3. insanlar yavaş ve dikkatli bir şekilde, düşmemeye çalışarak buzların üzerinde yürür: hızlı yürüyenler kayar ve düşer. buzlar kırılır, ve insanlar kaçarak uzaklaşır. ve her yönden rüzgar esmeye başlar. kış çetindir, ama yine de mutluluk getirir.