arthur rimbaud

ünlü bir fransız şairi. modern fransız şiirinin ilk temsilcilerinden. oldukça fırtınalı bir hayatı var. şiirlerini sadece 17 ile 21 yaş arasında yazmış, bir başka ünlü şair paul verlaine ile büyük bir aşk yaşamış, sonra şiiri, aşkı meşki bırakıp afrika'da silah ve köle tüccarlığı yaşamış bir acayip yaşam. zaten bu kadar aykırılığı bünye kaldırmamış ki 37 yaşında da ölmüş.

sarhoş gemi, cehennemde bir mevsim pek ünlüdür. başka dillere çevrilmesi zor şiirlerdir.
kendisi sembolizme katkıları ile de bilinir. kimilerine göre sürrealist akımın öncülerindedir. paul verlaine ile olan ilişkisi silahlı bir şiddet gösterisi ile son bulmuştur. verlaine ile beraberken yayınlanan illuminations onun en bilinen eserlerini içermektedir. bir dönem kıbrıs'ta da yaşamıştır. bob dylan, patti smith, jim morrison gibi şair ruhlu müzisyenlerin de en çok etkinledikleri şairlerden biridir.

kendisinin enfes anlatım tarzı yıllar sonra eloy isimli bir space rock / progressive rock grubunun bir albümüne de ilham kaynağı olmuş ve şafak (dawn / aube) isimli şiiri o albümden bir şarkının girişinde almanca olarak seslendirilmiştir.

rimbaud ve eserlerine adanmış sitenin linki:

http://www.mag4.net/Rimbaud/poesies/Illu...