assos

genel bilgi: çanakkale'nin ayvacık ilçesine bağlı antik şehir. bugünkü adı behramkale. tarihi bronz çağına kadar uzanıyor. bir sürü medeniyet burada hüküm sürmüş, komşu ada midilli (lesbos) halkı burada assos kentini kurmuş. küçük asya'da tanrıça athena'ya adanan tek tapınak burada ve cidden görülmeye değer. hristiyanlar için de burası kutsal olarak kabul ediliyor çünkü havarilerden pavlus bir süre burada yaşamış. bunun dışında burayı farklı kılan şeylerden biri de ünlü feylesof aristo'nun burada bir süreliğine hocalık yapmış olması.

assos'u yıllardır duyuyordum da hiç gitme imkanım olmamıştı. assos, behramkalenin hemen aşağısında yeralan acayip küçük bir yerleşke, en fazla 10 sokaktan oluşuyor, mimarisi inanılmaz güzel, bölgenin kızıl kahve kayalarından inşaa edilmiş, biraz grek biraz italyan bir tarzı var binaların. sanki korsan filmlerinden çıkmış gibi. bence mutlaka görülmesi gereken bir yer. sakin sessiz bir tatil peşinde olanların kalabileceği bir bölge assos, 9 km uzağında sivrice koyunda 4-5 odalı ailelerin işlettiği moteller var mesela. herkese tavsiye ederim
bu sene gittiğim antik tatil şehri. hem tepedeki behramkale bölgesi, hem antik liman bölgesi. denizinin güzelliğinin yanında şehrin mimarisi de muazzam güzel. tabi fiyatlar biraz yüksek lakin antik bir kentte tatil yapmak isteyenler için de uygun denebilir.
geçen yaz arkeolojik kazılara stajyer olarak katılmamla birlikte gönlüme taht kurmuş dünya parçası.

antik kentten ege denizi, 180 derece genişliği ve tepeden kıyıya kadar olan kısa mesafede dik inen yamacın derinliğiyle, bakanın önüne serilir. karşıda lesbos adası sizi selamlar. tozlu rüzgarlar hemen burnunuza doluşur, nefes keser. güneşi cayır cayır yakar. yamaçlarından inmek zordur, dikkat ister, ayağınızı kaydırır, dikenlerle tehdit eder. denizi ise nasıl berrak ve nasıl serinletici, iyileştiricidir.

assos'un doğası kesinlikle eşsizdir. tarihi ve mimarisi birer kat daha güzellik katar assos'a.

sahil kısmı daracık, küçücük bir yerdir (ciddi anlamda küçük). buradaki sınırlı sayıda işletme pahalıdır. civar köylerdeki konaklama alternatifleri değerlendirilerek ziyaret edilebilir.