avaaz

avrupa, orta doğu ve asya dillerinin birçoğunda "ses" anlamına gelen avaaz, 2007 yılında basit bir demokratik amaçla kuruldu: içinde yaşadığımız dünya ile birçok kişinin içinde yaşamak istediği dünya arasındaki uçurumu kapatmak amacıyla tüm dünya yurttaşlarını örgütlemek.

avaaz küresel yoksulluktan orta doğu'da yaşanan krizlere, iklim değişikliğine kadar çeşitlilik gösteren önemli konularda, toplumun her kesiminden milyonlarca kişinin harekete geçmesini sağlar. internet üzerinden örgütlenme modelimiz sayesinde binlerce kişinin ufak çabaları hızla etkili bir kolektif güce dönüşür.

dört kıtaya yayılmış profesyoneller ve gönüllülerden oluşan ekibiyle 15 dilde hizmet alan avaaz topluluğu hepimizi etkileyen kararları verenlerin dünya halklarının görüşleri ve değerlerini duymasını sağlamak için -- dilekçeler imzalayarak, ilan kampanyalarını finanse ederek, devlet yetkililerine telefon ederek ya da mesaj atarak, "offline" protestolar ve eylemler düzenleyerek - harekete geçer.


http://www.avaaz.org/tr/index.php
avaaz'a yönelik büyük tehdit! başlığıyla bugün kullanıcılarına bir mail göndermiştir. mailin ilk cümlesi, "merhaba avaazlılar, avaaz tarihinin en büyük tehdidiyle karşı karşıya ve inanmayacaksınız ama bu tehdit gmail'den geliyor!" şeklindedir.

durum işe şudur: gmail'in sisteminde yaptığı bir değişiklik, uzmanların dediğine göre avaaz'dan gelen e-postaları öncelikli olmaktan çıkarıp gizleyerek sen ve senin gibi daha aydınlık bir dünya kurmak için birşeyler yapmak isteyen milyonlarca üyemizin gözünden kaçmasına yol açabilirmiş. ama e-posta uzmanları, eğer yeterince avaaz üyesi 5 saniyesini ayırıp bu e-posta mesajına cevap verirse hep birlikte kampanyalar yapmaya devam edebileceğimizi söylüyor. mesajı gönderdiğinde işlem tamam. gmail'e avaaz'ın gönderdiği e-postaları almak istediğinizi anlatmanın en kolay yolu bu mesajı hemen yanıtlamak. ve bunu hepimiz birden yaparar gmail'e avaaz'ın değerli olduğunu gösterebilir ve bu mesajı görmemiş olan binlerce üyemizin avaaz'ın gönderdiği kampanya metinlerini almaya ve bizlerle birlikte harekete geçmeye devam etmelerini sağlayabiliriz.

yani cihat için yola çıkıyoruz lan dercesine kullanıcılarından sadece bir mail istemektedir. evet, sadece budur.