avustralya'nın lgbt mültecileri papua yeni gine'ye göndertmesi

çok sayıda mülteci çekmesiyle bilinen avustralya, bundan sonra botlarla kaçak olarak avustralya'ya gelip sığınma isteyen mültecileri kabul etmeyip, papua yeni gine'ye gönderecek. bu mültecilerin sığınma talep edebilecekleri nihai ülke de papua yeni gine olacak.

bu da demek oluyor ki lgbt mülteciler, lgbt bireyleri 14 yıla kadar hapse mahkum eden bir yasaya sahip olan ve hiv ile zor şartlarda boğuşan bir yere gitmek zorunda kalacaklar.

anladığım kadarıyla avustralya'da başsavcı olan mark dreyfus, temmuz ayında "bu avustralya'ya vizesiz ve botla gelen mültecilere uygulanacak olan genel prosedürdür, papua yeni gine'ye gönderileceklerdir" demiş. buna da, papua yeni gine'nin lgbt bireylerle ilgili yasalarını da değiştirtmek için bir baskı politikaları veya bunun gibi herhangi bir planları olmadığını da eklemiş.

fakat avustralya'ya aynı taleple uçakla varan kişiler için uygulama aynı olmayacak.

all out bu konuyla ilgili, avustralya yöneticilerini cenevre konvansiyonu'na uyarak lgbt mültecileri avustralya'daki diğer tüm mültecileri koruduğu şekilde korumalarına yönelik bir talep adına imza kampanyası başlatmış: http://www.allout.org/en/actions/austral...