back packer

metallica nın wherever ı may roam parçasında dediği gibi "where i lay my head is home" (başımı koyup uyuduğum yer evimdir benim) felsefesine göre tatil yapan, minimum harcamayla maksimum mesafelere gidip, tatili elinden geldiğince uzatan insan modelidir.

yeni neslin tatil anlayışı beş yıldızlı bir tesiste bütün gün havuz başında malak gibi yatıp, akşamüstü duşunu alıp en şık elbiseleri giydikten sonra açık büfede akşam yemeğine teşrif etmek, tabağına normal bir insana bir hafta yetecek kadar yemek alıp, diyet kola eşliğinde tıkınmaktır. bu arada tesisin her köşesinde, ki buna açık büfenin önü dahil facebook için fotoğraf çektirmek de allahın emridir. tesisin ücra bir köşesinde kablosuz internet çekmiyorsa olay çıkartılır ve herşeyden şikayet edilir.

back packer denilen insan modeli ise sırt çantasına hayatta kalabilmek için gerekli asgari eşyayı alır. cep telefonunu sadece acil durumlar için bulundurur. en ucuz pansiyonlar ve hostelleri seçer. olmadı çadırda uyur. pansiyon odasında gezen kertenkelelerin resmini çekerve buna işletmenin bir lütfu gözüyle bakar. gittiği her yerde yerel halkla iletişim içinde olmaya ve onların kültüründen, dilinden birşeyler kapmaya çalışır. saçının sakalının nasıl göründüğünü önemsemez. tipine bakarak serseri sanılmalarına rağmen birçoğu iyi eğitimli ve donanım sahibi insanlardır. yurt dışında sadece back packerlara hizmet veren bir çok turistik işletme varken, ülkemizde pek sevilmezler.